In: Projekty domów

Jeżeli myślicie że aktualne trendy w budownictwie to jakaś nowość to uwierzcie że to wszystko było już dawno temu. Trendy w budownictwie powaracają tak samo jak trendy w modzie. Wystarczy spojrzeć na twórczość Ralpha Erskine.

W 1939 osiedlił się w Szwecji. Specjalizował się w architekturze osiedlowej, zanim jeszcze nadano taką nazwę. Zaprojektował m.in. osiedla górnicze za kołem polarnym w Kirunie (1961-1962) i tzw. Długi Wąż w Svappavaarze (1963).

Dostosował kształt budynków do warunków środowiska, w którym miały się znajdować. Np. w Byker Estate w Newcastle upon Tyne ochronna ściana złożona z mieszkań objęta jako całe osiedle (1969-1980), choć wymagało to długich konsultacji z mieszkańcami.

Późniejszym projektem jest Ark, budynek biurowy w Hammersmith w Londynie. Jego podobny do statku kształt chroni przebywających wewnątrz ludzi przed niedogodnościami spowodowanymi bliskością autostrady.

Tak samo był prekursorem małych domów wystarczy spojrzeć na ten projekt małego domu, aktualnie takie domy są bardzo popularne za granicą jako nowość w budownictwie…

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ralph_Erskine