In: Projekty domów

Nie musisz jechać do Francji, aby zobaczyć wieżę Eiffla lub Mona Lise. W Chinach zbudowano replikę Paryża 6 000 mil od słynnego europejskiego miasta. Patrząc na zdjęcia, przeciętny turysta może uznać go za tak podobny że niemal identyczny Paryż. Niedawno francuski fotograf Francois Prost odwiedził miasto naśladowców Tianducheng i stworzył „Paris Syndrome”, serię, która zaprasza widzów do porównania dwóch lokalizacji.

Podczas badania, jak to jest żyć w mieście opartym na jednym z najbardziej znanych miast na świecie, Francois natknął się na kilka miejsc w Chinach, które świadomie naśladują style architektoniczne różnych europejskich obszarów. Zjawisko to znane jest jako „duplitecture”.

Tianducheng to osiedle mieszkaniowe na przedmieściach Hangzhou w Chinach. Budowa miasta rozpoczęła się w 2007 roku i początkowo została opracowana, aby pomieścić około 10 000 mieszkańców. „Pomniki wyglądają tak samo, ale jest to zupełnie inny kontekst” – powiedział paryżanin. „Podoba mi się gdy to widzę i jestem trochę zagubiony, nie wiesz, który jest oryginałem, a który jest kopią”.
Pierwsz zdjęcie z Chin, drugie z Francji.

Źródło: http://francoisprost.com/
Źródło: https://www.instagram.com/francoisprost/