In: Projekty domów

Jeżeli myśleliście że budownictwo murowane zatrzymało swój rozwój i już nic innego i lepszego nie można wymyślić to trzymajcie się mocno krzesła bo to co wymyśliła polska firma z dumą podkreślam polska firma może zmienić całkowicie rynek budowlany w Polsce i za granicą.
Ale o co chodzi?
W Radomsku rusza na dniach fabryka technologii SYSTEM 3E, opartej na polskim, precyzyjnym i unikalnym produkcie — elementach 3E z perlitu.

Jest to aż nieprawdopodobne że elementy 3E pozwalają wznosić ściany bez konieczności stosowania zaprawy i docieplenia — wystarczy po prostu nałożyć jeden na drugi. Elementy 3E łączą się na zasadzie klinowania (nawiązując do stożka Morse’a).

Źródło zdjęcia: https://www.system3e.com/perlit/

Uruchamiana w Radomsku zautomatyzowana fabryka, ma potencjał do produkcji 1 mln elementów rocznie. Oznacza to możliwość budowy ponad tysiąca domów każdego roku. Przy produkcji elementów zakład nie emituje żadnych szkodliwych substancji. A sam produkt jest ekologiczny, energooszczędny i ekonomiczny. Stąd właśnie nazwa technologii „3E”.

Zalety perlitu:

Odporny na temperatury
Odporny na pleśń, algi i grzyby (pH = 7)
Sterylny i obojętny chemicznie
Doskonały izolator dźwięku
Świetne właściwości termoizolacyjne
Ochrona przed owadami i gryzoniami
Odporność na ogień
Przyjazny dla zdrowia i środowiska naturalnego

Perlit budowlany to materiał wysoko termoizolacyjny, stosowany przy wielu pracach budowlanych jako materiał bazowy lub jako uzupełnienie materiałów izolacyjnych. Ma właściwości, które czynią go materiałem niezwykle atrakcyjnym dla budownictwa.
Perlit jest minerałem pochodzenia wulkanicznego, który tworzył się w wyniku szybkiego stygnięcia lawy w środowisku wodnym. Około 70% rezerw światowych znajduje się na terenie Turcji. Perlit jest wydobywany i znajduje zastosowanie zarówno w budownictwie, jak i przy uprawie roślin.

Wydobyty ze złoża perlit zostaje zmielony do odpowiedniej granulacji, a następnie wprowadzony na kilka sekund do pieca, w którym panuje temperatura 900-1100°C. Woda, która jest zawarta w ziarnach, bardzo szybko wyparowuje, powodując jednocześnie spęcznienie materiału i powiększając objętość ziaren nawet dwudziestokrotnie.

Uzyskuje się kruszywo w postaci drobnych, porowatych cząsteczek. Materiał ten nazywany jest perlitem ekspandowanym.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie producenta: https://www.system3e.com