In: Projekty domów

Najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii (ang. Smallest House in Great Britain, wal. Y ty lleiaf ym Mhyrdain fawr) – atrakcja turystyczna miasta Conwy w Walii, dom mieszkalny o wymiarach 3,05 × 1,8 m, stojący na nabrzeżu, przy 10 Lower Gate Street, w pobliżu Zamku Conwy. Do 1900 roku mieszkał w nim miejscowy rybak, Robert Jones, mający 191 cm wzrostu. Dom figuruje w Księdze rekordów Guinnessa jako najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii.

Najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii 5 czerwca 1970 roku został wpisany na listę Zabytków Walii.

Dom od XVI wieku zajmowali różni mieszkańcy.

Ostatnim jego mieszkańcem w 1900 roku był miejscowy rybak Robert Jones, mierzący ponad 191 cm. Z powodu swego wzrostu nie mógł on swobodnie stanąć we wnętrzu. Gdy rada miejska oficjalnie stwierdziła, że dom nie nadaje się do zamieszkania, musiał ostatecznie go opuścić. Dom jest nadal w posiadaniu spadkobierców Jonesa. W czerwcu 2006 roku z powodu pobliskich robót drogowych odwiedziło go 50% mniej turystów.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną małych rozmiarów domu był od początku brak większej przestrzeni pod zabudowę. Każdy mały kawałek dostępnego gruntu w okolicy został zabudowany. W przeszłości były plany wyburzenia domu, ale lokalna społeczność zawsze była zgodna co do tego, żeby dom pozostał nietknięty.

Dom ma dwie kondygnacje, jego wąska fasada jest otynkowana na czerwono. Na parterze są drzwi z desek i nieotwierane okno z prawej strony, natomiast na piętrze okno przesuwne. Dom jest przykryty dachem łupkowym, na którym z prawej strony znajduje się ceglany komin, przylegający do murów miejskich. Wyższa, kamienna ściana z lewej strony stanowi pozostałość po dawnym domku, przylegającym do obecnego i wyburzonym w pierwszej dekadzie XX wieku.

Ściany wewnątrz są obite deskami, a podłoga wyłożona czerwonymi i czarnymi płytkami ceramicznymi. Wyposażenie parteru stanowi kominek i niska szafka kuchenna. Maleńkie piętro mieści tylko łóżko, piecyk, kran i szafkę nocną. Zwiedzający nie mają tam wstępu, mogą jedynie obejrzeć je z drabiny.

Wstęp do najmniejszego domu w Wielkiej Brytanii kosztuje 1 funta dla dorosłych i 50 pensów dla dzieci. Dom jest otwarty wiosną i jesienią od godziny 10 rano do 16, natomiast latem od 10 rano do późnych godzin wieczornych. W ulewne dni, dom bywa zamknięty dla zwiedzających. Wewnątrz można obejrzeć dwa pokoje i poznać niektóre fakty z dziejów domu za pośrednictwem nagrania audio. W godzinach otwarcia przed budynkiem stoi ubrana w tradycyjny, walijski strój przewodniczka, popularna wśród fotografujących.