In: Projekty domów

Wiele osób zarzuca mi że to co jest przedstawiane w moich filmach jest niemożliwe do realizacji. Że nie można tanio zbudować domu, że to koszta bez działki, bez mediów, bez ogrodzenia itd… dlatego w tym filmie wytłumaczę i pokaże Wam że jest to jak najbardziej możliwe i nie skomplikowane w realizacji, że można tanio się pobudować nawet w Polsce, oczywiście biorąc sprawy w swoje ręce a nie leżąc na hamaku i czekać jak ktoś to zrobi za nas.
Przedstawię Wam koszta koszta które są faktami a nie wyssanymi z palca pustymi słowami.
3 rzeczy które będą nam potrzebne o oczywiście działka, media no i dom.
Zaczniemy od działki bo bez niej ani rusz z projektem budowy. Ktoś powie że działka to koszt 200tys, oczywiście że tak jak szukasz blisko aglomeracji w atrakcyjnej lokalizacji, ale czy tak naprawdę każdy kto chce zbudować własny dom nie ucieka od zgiełku i hałasu i chce uciec na łono natury i żeby zamiast budzika budziły go śpiewające ptaki za oknem? Czy nie szukacie odskoczni od hałaśliwych blokowisk? Dlatego działkę można tanio kupić właśnie w takich idealnych miejscach gdzie po pracy odpoczniemy a nie będziemy słuchać wiercącego w ścianie sąsiada. Na przykład wezmę młodą parę która dopiero co rozpoczyna swój życiowy maraton, mają po 20 klika lat. Pracują w mieście, nie mają swojego mieszkania więc je wynajmują, weźmy na przykład stolicę czyli Warszawę. Wynajem to nabijanie kieszeni właścicielowi mieszkania. Średnio koszt wynajęcia kawalerki dla 2 osób 27m2 z opłatami wyniesie około 1600-2000zł oczywiście nie mówię o dojazdach do pracy więc dochodzą jeszcze bilety na autobus, tramwaj czy metro. W ciągu 2 lat ta para wyda na wynajem 38400zł, czy to nie jest kosmiczna suma która idzie w błoto? A teraz zobaczmy na ceny działek w okolicach Warszawy w promieniu około 30km.

Mam! Sprzedam działkę budowlana w pięknej okolicy. dobra komunikacja blisko do miasta Serocka 10km, Legionowa 16km czy także Nasielsk 13km , szkoła i kościół 4.5 km, a do lotniska Modlin jakieś 20 km. W okolicy duży las jak w sam raz na spacery dużo świeżego powietrza. wszystkie informacje udzielę telefonicznie pozdrawiam i zapraszam do obejrzenia i negocjacji. Działki posiadam dwie po 1000 m2
Czyli działka 20km od Warszawy wydaje się idealna, i nie piszcie w komentarzach a bo trzeba mieć samochód a to to tamto, jeżeli pieniądze pójdą w twoją powtarzam twoją ziemię a nie na wynajem to i na samochód znajdziesz parę złotych.
A teraz druga opcja kupujecie z przyjacielem który ma takie same marzenia jak Wy, wtedy koszt dzielicie na pół czyli wychodzi po 25000zł a jak sam autor ogłoszenia napisał że cena do negocjacji to na bank zejdzie 1-5tys jak będziecie zdecydowani. Wychodzi po 500m2 dla każdego, czy tak naprawdę potrzeba większej działki na mały energooszczędny dom? Oczywiście że nie, uwierzcie mi ze skoszenie trawy na 1200m2 to jest hardkore dla jednej osoby, jeździsz kosiarką aż padniesz i okazuje się że jeszcze połowy nie skosiłeś, a coś wiem o tym 😀

Ogrodzenie tej działki można zrobić w bardzo prosty sposób jest masa tutoriali jak wykonać je ze słupków i siatki, nie jakieś na bogato ogrodzenie ale praktyczne i proste w realizacji przez nas samych, myślicie że ja na swojej działce zlecałem takie prace. A w życiu, kupiłem słupki po likwidowanej szklarni, wiertnica z wypożyczalni z betoniarka i jazda wg tutorialu z internetu. Siatka stoi już 8 lat i nic się z nią nie dzieje, a koszt z bramami to jakieś 8tys na działkę 1000m2 ale tu znowu dzielicie wszystko na 2 czyli wychodzi po 4tys za ogrodzenie.

Media liczę około 10tys czyli woda, prąd i 2 przydomowe zwykłe oczyszczalnie ścieków, zwykłe za 2tys sztuka nie po 10 czy po 15tys. I znowu dzielimy to na 2.

W skrócie działka, media, oczyszczalnia, ogrodzenie wychodzi na głowę po 34000zł! Czy to nie jest szokujące? Więcej wydacie w 2 lata na wynajem a macie coś swojego. Ktoś powie ale gdzie mieszkać żeby odkładać kasę, no jak to gdzie? U rodziców, można przemęczyć się 2 lata i wtedy wyfrunąć z gniazdka. Wiem że każdy ma inną sytuację ale to jest jeden ze sposobów. Może tez para wyjechać na rok pracy za granicę i w 2 osoby spokojnie uzbierają 34000 na działkę i na przykład 35000zł na dom z projektu 35m2, który później można rozbudować do 70m2.

Nie jestem zwolennikiem kredytów tak jak to nagrałem w jednym z moich filmów ale sprawdziłem sam na porównywarce jak to wygląda możecie wejść na link z opisu i tam można sobie wyliczyć ratę kredytu, mi wyszło że nawet biorąc mały kredyt gotówkowy 70tys złotych na 6 lat a nie na 30 jak inni desperaci to rata wyniesie 1395zł, czyli mniej niż płacicie haraczu za wynajem mieszkania. Tak wiem jechałem po kredytach na maxa ale po 30 letnich a 6 lat to nie tak źle, będziemy żyli ze spłaconym kredytem nie przekraczając 30 roku życia zamiast z 30 letnim i uwolnimy się w wieku 50 lat.
Ja szczerze nie znam się na kredytach, niżej taki kalkulator

Więc według mnie wizja własnego M nie jest tak straszna jak się wydaje, jest ona katastrofalna przy 30 letnim zadłużeniu gdzie w tym czasie może się mnóstwo stać, 6 lat brzmi nieźle. Zawsze może rodzice pomogą jak będą mieli z czego. Niemniej jednak wydanie 70tys na start na własny dom i własną działkę chyba brzmi nieźle. Pozdrowienia dla wszystkich wspierających mój projekt! A jest Was masa, dziękuję za zaufanie. Wojtek zbuduj sam dom