Od czego zacząć budowę?

Po pierwsze budowa musi być bardzo dobrze zaplanowana, budowanie na hurra może tylko skończyć się Waszym rozczarowaniem. Zaczynajcie budowy na wiosnę gdzie pogoda jest bardziej łaskawa, deszcz, śnieg czy wiatr niestety nie sprzyjają pracom budowlanym.

Kolejna bardzo ważna sprawa to materiał na budowę, po pierwsze możesz nie wiedzieć że w Polsce niektórych rzeczy nie dostaniesz od ręki, czasami na dach czeka się 3 miesiące, na drewno nawet 2 miesiące a na okna czasami miesiąc. Jest to spowodowane tym że Ty jako pojedynczy inwestor jesteś zawsze obsłużony na końcu kolejki, pierwszeństwo mają firmy budowlane które robią olbrzymie zamówienia. Ty jesteś małym żuczkiem.

Nie kupujcie wbrew opiniom całego towaru u jednego dostawcy, wyszukujcie oferty w całej Polsce, czasami może się okazać że za wkręty, wsporniki czyli wszystkie metalowe rzeczy potrzebne na budowę zapłacicie 200zł mniej nawet z wysyłką biorąc towar z drugiego końca Polski. Ja sam kupowałem te rzeczy w jednym miejscu i od razu sprzedawca poczęstował mnie 10% zniżką 🙂 pomyślałem super! ale jak się okazało jeden z wspierających dał później namiar na firmę sprzedającą przez Internet i co się okazało zapłacił 200zł mniej nie wychodząc z domu 🙂 a ja myślałem że kupiłem najtaniej ze zniżką.

Tak samo możecie szukać materiałów na OLX, grupach FB, budując mały dom można łatwo wyrwać okazje na przykład kupując towar który pozostał po dużej budowie na przykład płytki. W domu 35m2 na łazienkę na podłogę nie potrzeba wielkiej ilości metrów kwadratowych. Wszedłem na OLX i lokalnie jeden Pan sprzedawał 5m2 płytek podłogowych które mu zostały po wielkiej łazience. Najlepsze jest to że m2 tych płytek w sklepie kosztował 60zł a ja kupiłem 5m2 za 30zł. TAK! za 30zł! bo Pan się chciał pozbyć tylko tych płytek bo mu miejsce w garażu zajmowały.

Tak samo zaplanujecie ustawienie domu czy szamba, lepiej 2 tygodnie pomyśleć niż w 2 godziny spierdzielić wszystko a zmian już później nie wprowadzicie bo raczej nie przestawicie postawionego domu. Ja ustawiłem dom w ten sposób że w lato słońce w okna mam tylko do godziny 10:00 jest to plus ale zimą można by powiedzieć że lepiej mieć cały czas nasłoneczniony budynek. Powiem tak a ile jest tego słońca przez całą zimę? miesiąc? Nie wiem czy pamiętacie jak robiłem test darmowego ciepła? Chodziło o uzyskiwanie ciepła za darmo ze słońca, urządzenie to działało ale co z tego jak musiałem montować film ponad miesiąc bo nie było słońca 😀

Trzeba dokładnie przemyśleć układ łazienki i kuchni. Najlepiej zrobić to na jednej ścianie, wtedy mamy małą instalację którą możemy wykonać sami, nie ma sensu ciągać rurek z jednego końca domu na drugi. Trzeba szukać najprostszych rozwiązań.

Zaplanujcie zakup działki lub przed budową dowiedzcie się co możecie na niej postawić. Tak jak wiecie 100% wspierających zmodyfikowało swoje domy stawiając piętro. Jest to oczywiście możliwe ale zależne jest tylko i wyłącznie od jednej rzeczy od MPZP. Tak samo musicie się liczyć z kosztem przekształcenia budynku na mieszkalny który może wynieść nawet 4tys złotych, ale oszczędności w budowaniu systemem gospodarczym są niewspółmierne do budowy na pozwolenie na budowę tradycyjną metodą. Oszczędzicie masę złotówek.

Ktoś może powiedzieć ale żeby samemu zbudować to trzeba mieć czas, a jak chodzę do pracy to zarabiam itd… zgadzam się ale jeżeli masz pracę w której płacą 30-35tys/miesiąc bo mniej więcej tyle zaoszczędzisz na budowaniu samemu. W Polsce najdroższa jest robocizna. Wyliczenia są bardzo proste jeżeli materiał na budowę kosztuje 35tys złotych to w systemie zleconym zapłacisz 35tys za pracę ludzi. Kiedyś o tym pisałem bo był u mnie znajomy z kolegą który nic nie wiedział o projekcie 35m2 a prowadzi firmę budowlaną. Pytam się go za ile byś mi taki dom postawił w tym stanie co jest teraz czyli pod klucz. Pooglądał cały dom i powiedział: „70tys złotych by Ci zabrakło”.

Projekt od 2016r ewoluował do olbrzymiej skali tylko dzięki wspierającym którzy sami modyfikowali projekt. Wymyślili dużo lepsze rozwiązanie od mojego a mianowicie to że można postawić dom z piętrem. Ja zrobiłem rozbudowę w inny sposób, ale jak czas pokazał wspierający znaleźli dużo lepszy sposób. To tylko potwierdza słowa: Razem zbudujemy lepszą Polskę.

Wykończenie domu pod klucz wyszło 35tys złotych, jak wiecie każda firma określa stan wykończenia na swój sposób. W tym projekcie 35tys pod klucz oznacza że mamy w domu panele na podłodze, całą łazienkę z kabiną, wc, zlewem, w kuchni to samo. Do tego wszystkie instalacje: elektryczne włącznie z przełącznikami i gniazdkami i rozdzielnią, instalacje wodno kanalizacyjną. Źródło ciepła w postaci kominka czy też ogrzewanie elektryczne. Po prostu kupujemy meble, agd i mieszkamy. Koszt jest dlatego tak niski bo największą inwestycją jest nasza praca która w Polsce jest bardzo ceniona.

Jak wiecie nie jestem firmą która stawia takie domy. Przyczyna jest prosta wtedy za taki dom musielibyście wydać 70tys plus co całkowicie mija się z ideą zbuduj sam dom.

Ważną rzeczą jest to że ten dom jest energooszczędny dzięki czemu na cały okres grzewczy nie wydacie więcej niż 1000zł co jest bardzo dobrym wynikiem. Dodatkowy atut ma niskie koszty na system grzewczy, nie musimy kupować drogich kotłów czy pomp ciepła bo uwierzcie mi że ogrzanie takiego metrażu jest proste i bardzo skuteczne a co najważniejsze bezobsługowe i tanie.

Oczywiście zgadzam się ze wszystkimi że 30m2 nie jest wystarczające dla rodziny z 2 dzieci aczkolwiek mamy dodatkową przestrzeń w postaci działki na której spędzamy wolny czas. Ten dom jest idealny dla singla lub pary która dopiero zaczyna swoje własne życie. Niemniej jednak budując dom jak inni wspierający projekt mamy już 60m2 użytkowe, możemy wykończyć dół a górą zająć się za jakiś czas, mamy pewien bufor do wykorzystania. Moim zdaniem lepiej jest zacząć życie z małym obciążeniem niż ładować się w 30 letni kredyt budując dom za 400tys. Nie mówię że jest to złe rozwiązanie bo każdy sam podejmuje w życiu decyzje. Projekt jest alternatywą, po prostu zbuduj sam dom na miarę swoich możliwości.

Wiadomo też że do całości należy dodać koszty działki czy mediów. Działki nie są tanie ale jak dobrze poszukamy możemy trafić na dobrą cenę i spokojnie zmieścimy się w kwocie 100tys takiego domu z działką i mediami. Nie mówię o działkach po 1000 czy 2000m2 mówię o małych przytulnych działeczkach 500m2. Sam jak mam kosić 1200m2 to odechciewa mi się mieszkać na działce 🙂 Według mnie 500m2 jest idealne.

Jeżeli macie pytania piszcie do mnie przez FB to najszybszy kontakt ze mną, ja pomagam każdemu kto chce rozpocząć budowę tym systemem. Pozdrawiam. Wojtek