Podstawowe informacje najważniejsze

Pierwsza rzecz którą musicie wiedzieć przed rozpoczęciem budowy:
– jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego czy jest możliwość budowy budynków gospodarczych lub domków letniskowych wolnostojących do 35m2 zabudowy, aktualnie prawo jest takie że w budynku gospodarczym możecie sobie nawet położyć marmury i zrobić łazienkę z jacuzzi. (kto bogatemu zabroni 😉
– bardzo ważna rzecz czy na działce nie ma terenów archeologicznych (w tym przypadku musimy zlecić badania ziemi których koszt może wynieść nawet 10tys złotych)
– czy nie idą przy działce linie wysokiego napięcia to kolejny problem
– bardzo ważna i paradoksalna rzecz przy braku kanalizacji czy jest możliwość zainstalowania szamba szczelnego lub plastikowego z rozsączkami, czasami może dojść do wielkiego zaskoczenia gdy urząd pozwoli nam na budowę domu ale odmówi budowy szamba, większość gmin działa w ten sposób że odmawia szamba i chce aby inwestor na własny koszt dociągnął kanalizacje miejską do której później wszyscy sąsiedzi będą musieli się podłączyć (ustawa z 2000r pozwala urzędom na takie odmowy budowy szamba)
– oczywiście media czy są dostępne (prąd, woda), można „wykręcić” szpilkę wodną ale też może ona być zakazana w danej gminie.
– dom może mieć 35m2 zabudowy, wysokość 5m przy dachu dwuspadowym i 4m przy jednospadowym (zrobione jest to specjalnie żeby nie można zrobić użytkowego poddasza, bo wtedy do góry i mamy 70m2 🙂

To podstawowe informacje dzięki którym unikniecie rozczarowań i załamań nerwowych 🙂 jak wszystko jest ok możecie zacząć działać.

Informacje urzędowe i zgłoszeniowe. Wszystko co potrzebujesz aby przejść przez urzędnicze zawiłości. Zgłoszenie będzie proste i przyjemne.

Żaden urząd nie przyjmie od Was narysowanych ręcznie rysunków, nie czytajcie informacji w Internecie jakie to łatwe i przyjemne, jak zaniesiecie do wydziału architektury narysowane przez siebie rzuty to urzędnik spadnie z krzesła ze śmiechu. Projekt musi być narysowany przez architekta z uprawnieniami to samo dotyczy się naniesienia budynku na mapę zasadniczą.

Od strony formalnoprawnej procedura zgłoszenia robót budowlanych jest krótsza i prostsza w porównaniu do uzyskania pozwolenia na budowę. Nie ma odbiorów, kierowników budowy czy innych rzeczy które spędzą nam sen z powiek.

Od czego zacząć procedurę zgłoszenia

Zgłoszenie robót budowlanych tak jak wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć w starostwie (lub w urzędzie miasta na prawach powiatu), w odpowiednim wydziale architektoniczno-budowlanym. Formularz zgłoszenia możemy pobrać w urzędzie lub z jego strony internetowej. Powinno ono zawierać:

określenie rodzaju, zakresu i sposobu wykonania przewidzianych do realizacji robót budowlanych oraz terminach rozpoczęcia;

oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;

w zależności od potrzeb należy załączyć odpowiednie szkice lub rysunki dotyczące planowanej inwestycji. Ustawa nie wymaga, aby zostały one przygotowane przez osobę z uprawnieniami budowlanymi (spróbujcie zanieść takie rysunki, mina urzędnika – bezcenna). Nie jest też potrzebny projekt budowlany. To, czy będzie trzeba dołączyć szkice lub rysunki, zależy od rodzaju przewidzianych do wykonania robót i uznania urzędnika przyjmującego zgłoszenie;

mapa z naniesioną lokalizacją budynku (architekt „zaśpiewa” za to maksimum 100-200zł)

Zamiast decyzji milczenie organu

Prawo budowlane mówi, że zgłoszenia należy dokonać przed rozpoczęciem robót budowlanych, a do ich wykonywania można przystąpić po upływie 21 dni od dokonania zgłoszenia, jeżeli w tym czasie starosta (lub prezydent miasta na prawach powiatu) nie wniesie sprzeciwu w formie decyzji (jest to tak zwana zasada milczącej zgody). 21 dni to czas dla organu na faktyczną i prawną ocenę zgłoszenia.

Instytucja zgłoszenia nie przewiduje wydawania przez organ aktu administracyjnego potwierdzającego możliwość rozpoczęcia robót. Samo milczenie i brak decyzji wyrażającej sprzeciw kończy postępowanie w sprawie wszczętej zgłoszeniem i uprawnia do podjęcia robót. Jeżeli jednak inwestor chciałby uzyskać potwierdzenie możliwości rozpoczęcia robót (niewniesienia sprzeciwu do zgłoszenia), może zwrócić się do organu o wydanie zaświadczenia w trybie art. 217 Kodeksu postępowania administracyjnego. (ja osobiście radzę wszystkim taki papier mieć w ręku 🙂

To tyle z wiadomości prawnych i urzędowych, jeżeli macie pytania piszcie do mnie na priv przez FB https://www.facebook.com/zbudujsamdom/

My możemy Wam pomóc w następujący sposób:
– mamy gotowy pakiet do zgłoszenia takiego samego budynku jaki powstał w projekcie „Dom 35m2 z 40tys złotych” jest to opis prac i jak będzie wyglądał budynek, wszystkie rzuty budynku potrzebne do zgłoszenia, jest to forma pdf, trzeba to po prostu wydrukować dodać resztę dokumentów i złożyć w urzędzie. Jeżeli chodzi o mapkę lokalizacyjną budynku to niestety każdy ma indywidualną i musi nanieść budynek tam gdzie będzie go konstruował.

Na jakiej działce mogę postawić dom z projektu?

Dom najlepiej postawić na działce która dopuszcza zabudowę domów jednorodzinnych. Dzięki temu nie ma problemu z późniejszą zmianą sposobu użytkowana budynku gospodarczego lub letniskowego na mieszkalny.

Jakiej wielkości działkę muszę posiadać?

Minimalna powierzchnia działki to 500m2 oraz działka która w planie zagospodarowania przestrzennego dopuszcza budowę budynków gospodarczych lub letniskowych wolno-stojących do 35m2 na zgłoszenie.

Jak uzyskać numer domu na posesji?

Z numerem działki nie ma żadnego problemu bo występuje sie do gminy o nadanie numeru działki.

Odległości od granicy z sąsiadem?

Dom musi być postawiony 4m od granicy z sąsiadem jeżeli okna wychodzą w jego stronę lub 3m w przypadku braku okien na sąsiada.

Jak zameldować się?

Po zmianie sposobu użytkowania na mieszkalny nie ma z tym problemu, aczkolwiek niedługo obowiązek meldunku zostanie całkowicie zniesiony.

Jak wysoki może być budynek?

Standardowo 5m przy dachu dwuspadowym i 4m przy jednospadowym, aczkolwiek MPZP (miejski plan zagospodarowania przestrzennego) może się różnić w każdej gminie. Może być tak że można będzie budować dużo wyższe budynki, najlepiej zadzwonić do Starostwa do Wydziału Architektury i zapytać się o to.

Czy mogę zrobić antresolę z łóżkiem w domu 35m2?

Tak.

Dom z paneli SIP pali się jak zapałka?

Domy z paneli SIP wbrew pozorom są niepalne. Zgodnie z zasadami fizyki ogień – aby istniał – musi mieć tlen. Jeśli w ścianie jest dokładnie ułożony styropian, to zapełnia on wszystkie szczeliny, zatem ogień nie będzie miał swojej tlenowej pożywki.
Drewno konstrukcyjne jest strugane, więc języki ewentualnego ognia ślizgają się po jego powierzchni, zatem trudniej o zapalenie. Spróbuj zapalić cieniutki kawałek drewna i gruby kawałek. Który zapali się szybciej? Wiadomo że cieniutki kawałek.
Przewody instalacji elektrycznej schowane są w specjalnych rurkach pcv, które – w razie zwarcia – nie topią się, nie palą się i zamykają dopływ tlenu czyli tłumiąc ogień w zarodku. W dodatku w domach z paneli SIP nie robi się standardowych puszek, w których łączą się przewody elektryczne. Wszystkie kabelki połączone są tylko w gniazdach i włącznikach lub daje się puszki hermetyczne.
Ściany w domach z paneli SIP wyłożone są płytą gipsową – tą samą płytą okłada się stalowe konstrukcje w ramach ochrony przed ogniem. Z zewnątrz ściana pokryta jest dowolną izolacją w większości są to materiały nierozprzestrzeniające ognia.

Ogień zwykle zaprószamy sami, więc pali się głównie to, co znajduje się w budynku (meble, firanki), chodzi więc o to, aby maksymalnie wydłużyć czas objęcia ogniem całego domu, a w szczególności jego konstrukcji. Można to porównać do alarmu i monitoringu. To, że mamy alarm i ochronę nie znaczy, że nas nie okradną, ale w zdecydowany sposób skracamy złodziejom czas kradzieży, a sobie minimalizujemy straty. Podsumowując: nie ma rzeczy niepalnych – wszystko jest kwestią czasu i temperatury, więc nie myślcie, że polisa od zdarzeń losowych jest zbędnym wydatkiem.

To samo dotyczy się budynków w standardowej technologii, myślicie że się nie palą? A z czego zrobiona jest więżba dachowa? Przecież nie z betonu 🙂 Po pożarze nawet domy murowane nie nadają się do zamieszkania ponieważ mury nagrzewają się do olbrzymich temperatur i podczas gaszenia są gwałtownie ostudzane, a więc różnica jest znikoma.

Dom z paneli sip zjedzą korniki

Szkodniki, nie lubią „wgryzać się” w gładką powierzchnię. Mają za to dużo żywych drzew wokół budynku, więc po co mają przegryzać się przez gładkie belki? Korniki – jak sama nazwa wskazuje – żyją pod korą, a w drewnie konstrukcyjnym jej nie ma.

W domu z paneli SIP pękają płyty kartonowo gipsowe.

Dobrze zbudowany dom z paneli SIP nie pęka. Mitem jest opinia, że drewno pracuje, więc płyty GK będą pękać. Każdy dom pracuje – murowany też. Sztuka jest w tym, że należy go postawić z takiego materiału, który będzie pracował minimalnie, a użytkowanie nie sprawi, że dosychający materiał naruszy warstwę wykończeniową budynku.
Jeśli dom jest zbudowany z suszonego drewna to ono nie doschnie tak bardzo jak mokre. Jeśli nie doschnie to znaczy, że nie zmieni znacząco swoich rozmiarów. A jeśli nie zmieni rozmarów to nie ma naprężeń czyli nie ma pęknięć. Wilgotność drewna konstrukcyjnego nie powinna przewyższać 19%. W trakcie budowy drewno nabiera wilgoci z powietrza lub – jeśli mamy pecha – z deszczu. Dlatego też po postawieniu konstrukcji i owinięciu budynku wiatroizolacją – w razie potrzeby – należy dosuszyć budynek. Wystarczy wstawić kozę podłączoną do komina lub nagrzewnicę elektryczną, bo budynek przecież błyskawicznie się grzeje. Trzeba także pamiętać, że drewno suszone, a później zmoczone przez deszcz o wiele krócej oddaje wilgoć niż surowe.
Trzeba jeszcze pamiętać, że oprócz zastosowania suszonego drewna należy poprawnie przykręcić płyty GK. Przede wszystkim dlatego, że one są materiałem konstrukcyjnym i usztywniają budynek od wewnątrz. Ale też dlatego, że w pracującym budynku szczególnie narażone są niektóre fragmenty ścian. Przede wszystkim połączenia ścian i sufitów, okolice otworów okiennych i drzwiowych oraz wszelkie narożniki. Nie wolno oszczędzać na płycie GK, montując ją tak, żeby było jak najmniej odpadu. Na łączeniach płyt nie zapominajcie o siatce łączeniowej, bez niej ani rusz.

W domu z paneli SIP skrzypią stropy drewniane.

W dobrze zbudowanym domu szkieletowym drewniane stropy ani nie skrzypią ani nie trzeszczą. Skrzypienie jest wynikiem ocierania się położonych na stropie płyt OSB o siebie. Panele SIP są tak zwartą konstrukcją że nie ma możliwości przesunięć czy rozszerzeń. Ta technologia jest stosowana od wielu lat i nikt nie zauważył żeby coś skrzypiało jest to niestety mit.
Drugim powodem skrzypienia mogą być zbyt krótkie wkręty. Długość wkrętów zawsze musi być dopasowana do konkretnej pracy.

W domu szkieletowym uginają się stropy.

Drewniane stropy budowane były przed wiekami, kiedy wszystkie domy były naturalne – z gliny lub drewna. I w większości przypadków nie uginały się. Belki stropowe muszą być wystarczająco wysokie (wysokie, a nie szerokie), aby strop się nie uginał. Spróbuj przejść po desce położonej na płask i na sztorc – która jest sztywniejsza? Dlatego przy projektowaniu drewnianego stropu dobiera się wysokość belki w zależności od jego rozpiętości – im większa odległość pomiędzy podpierającymi go ścianami tym wyższa belka. Znaczenie ma także ile kondygnacji na nim opieramy – oczywiście im więcej pięter tym wyższe belki stropowe.
Ważne jest także w jakim rozstawie położone są belki. W przypadku paneli SIP tworzą one bardzo silną konstrukcję i nie ma możliwości uginana się stropu

Dom z paneli SIP przetrwa tylko 50 lat

Drewno ogólnie jest doskonałym budulcem. Przykłady można mnożyć:
w Chinach 600 letni pałac Zakazane Miasto, uważany za największy i najlepiej zachowany kompleks architektury drewnianej na świecie
w USA, w stanie Massachusetts stoi dom The Fairbanks House, zbudowany w 1636 roku
Na Manhattanie, bogatej dzielnicy Nowego Jorku, pizzeria „Joe’s Pizza” mieści się w budynku szkieletowym zbudowanym w roku 1822. Sąsiaduje z budynkiem szkieletowym z roku 1830

Dom z paneli SIP musi być obłożony sidingiem.

Szkielet drewniany to tylko konstrukcja budynku. Jako elewację można zastosować wszystko, na co mamy ochotę, np.:
tynk – dom jest wtedy nie do odróżnienia od budynków murowanych
cegłę klinkierową – wygląda jak kamienica lub jak większość amerykańskich domów
prawdziwy kamień – dla wymagających i bogatych
drewnianą szalówkę elewacyjną płaską czyli deski na ścianach
drewnianą szalówkę elewacyjną półbal imitującą dom z bala
a jeśli komuś jednak podoba się siding PCV, to także można go położyć (to najtańsza elewacja i najprostsza w położeniu)

Dom z paneli SIP jest akustyczny.

Lekka konstrukcja drewnianego stropu rzeczywiście jest bardziej akustyczna, ale nie oznacza to, że w domu słychać wszystko. Jeśli ściany działowe są całkowicie wypełnione wełną mineralną to przenoszenie dźwięków pomiędzy pomieszczeniami obok siebie jest dokładnie takie samo, jak w budynku murowanym a nawet można powiedzieć że ściany działowe wypełnione wełną wygłuszają dużo lepiej od murów spowodowane jest to tym że wełna jest dzwiękochłonna, są dodatkowo specjalne wełny wygłuszające ściany które dadzą spokój nawet osobom które mają bardzo lekki sen.

Dom z paneli SIP jest zimny, bo nie ma bezwładności cieplnej.

Brak bezwładności cieplnej jest jego zaletą, a nie wadą. Dzięki temu ogrzewasz tylko powietrze w budynku, a nie także jego ściany. W ten sposób znacznie łatwiej jest regulować temperaturę w domu. Jeśli jest ciepło – ogrzewanie się wyłącza. Jeśli jest zimno – włącza się. Jeśli nas nie ma w domu – nie grzejemy. Jeśli jesteśmy – ogrzewanie jest włączone. Budynki murowane nagrzewają się bardzo powoli. Dom z paneli SIP nagrzeje się w ciągu 30-60 minut, zatem przez cały czas, kiedy nie ma nas w domu grzejniki mogą być wyłączone. Jeśli jesienna pogoda oferuje nam temperatury bliskie zeru nocą, a kilkanaście stopni w dzień, to w domu z paneli SIP grzeje się tylko wieczorem, zaś w murowanym aby uzyskać ten sam komfort piec pracuje zwykle przez całą dobę.
Między innymi dzięki tej bezwładności cieplnej najbardziej ekonomicznym sposobem ogrzewania domu z paneli SIP są grzejniki konwektorowe lub olejaki, zatem bardzo tania w montażu instalacja grzewcza.

Dom z paneli SIP szybko się wyziębia.

Ponieważ dom z paneli SIP nie ma bezwładności cieplnej to rzeczywiście wyziębia się nieco szybciej niż dom w technologii tradycyjnej. Jednak nie oznacza to, że temperatura spada w zawrotnym tempie. W ciągu 24 godzin temperatura spada o 2-3 stopnie przy mroźnej zimie. Oczywiście wiele zależy także od tego, ile mamy okien w budynku i jak duże. Bo okna mają taki sam wpływ na wyziębianie budynku, jak i na prędkość grzania.

W domu z paneli SIP nie można zastosować każdego rodzaju ogrzewania.

Jako instalację grzewczą można zastosować każdy rodzaj ogrzewania:
gaz ziemny
propan butan
olej opałowy
pellet
kominek
prąd
pompa ciepła

Oczywiście każdy rodzaj ogrzewania jest mniej lub bardziej ekonomiczny w użytkowaniu i instalacji, ale tu już wybór należy do Ciebie. Na małe powierzchnie najlepszy jest mały kominek i grzejnki elektryczne

W domu z paneli SIP nie można zamontować kominka.

Kominek można zbudować w domu z paneli SIP zupełnie bezpiecznie. Drewno wymaga innego sposobu zabezpieczenia przed temperaturą kilkuset stopni C, niż murowana ściana, ale nie stanowi to problemu dla kominkarza, który zna się na swojej profesji.
Stare drewniane chałupy też miały piece i to w dodatku murowane, a nie izolowane niepalną wełną i nie miały tam wstawionego zamkniętego wkładu kominkowego. Nierzadko grzeją do dziś.
Najlepszym rozwiązaniem są kominy izolowane są to gotowe kominy z części który bardzo szybko się montuje

Dom z paneli SIP pofrunie przy większym wietrze.

Dobrze zbudowany dom szkieletowy jest zbity przy użyciu odpowiednich kotew i odpowiedniej ilości i długości gwoździ. A czym się różni zakotwienie całego domu szkieletowego od zakotwienia drewnianego dachu na murowanym domu? Może tylko tym, że wiatr musiałby podnieść cały dom, a nie tylko dach. Trudniej o to w domu szkieletowym. Stosuje się zatapiane w słupach fundamentowych specjalne kotwy dzięki którym możemy być spokojni że nasz dom nie poleci do sąsiada.

Dom z paneli SIP zgnije.

Każdy dom, w którym nie będzie wykonanych izolacji zostanie zniszczony przez grzyby. Inne zniszczą dom murowany, a inne dom drewniany. Jeśli dom z paneli SIP będzie wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną to żaden grzyb się nie pojawi. Musi być sprawna instalacja wentylacyjna i izolacje – dokładnie tak samo jak w domu murowanym.

Płytki ceramiczne pękają w domach z paneli SIP

Płytki ceramiczne kładzie się na elastyczny klej, a czasem (zależy od podłoża) trzeba dodać jeszcze jedną warstwę elastyczną. Skoro już mamy sztywną, niemal niepracującą konstrukcję usztywnioną płytami GK, to dobrze ułożone płytki nie popękają.

W domu z paneli SIP trzeba montować wentylację mechaniczną lub rekuperację.

Wystarczy zwykła wentylacja grawitacyjna, byle sprawna. Rekuperacja podnosi tylko komfort użytkowania (w każdym domu), ale nie jest wymagana.

Jak się kopnie w ścianę, to będzie dziura (takie opinie NAPRAWDĘ istnieją).

Nie będzie dziury. Cóż więcej można powiedzieć?
A jeśli już trzeba to: kto kopie w ścianę we własnym czy nawet cudzym domu? Jak się kopnie w słupek (co 40cm) to potrzebny będzie gips – tylko nie szpachlowy, a szpitalny.

Wanna po nalaniu wody spadnie na niższe piętro.

Nie spadnie. Inaczej Amerykanie nie kąpaliby się w wannach.

Ścianę domu z paneli można przeciąć piłą spalinową i włamać się.

Ciekawe po co? Przecież wystarczy wybić szybę. Ciszej i szybciej. A szyby są też w domach murowanych. Dla dociekliwych: każdy, kto kiedyś ciął jakąkolwiek piłą wie, że to niemożliwe: obsuwająca się ściana blokowałaby piłę, a styropian ze ściany zapchałaby cały łańcuch.

Dodatkowe pytania?

Skorzystaj z zakładki kontakt