Cz.3 Budowa domu 2022? Co można zbudować za 38tys? Mam też coś na nowy ład 70m2 Budujemy?

Witam w części nr 3. Budowa domu 2022? Co można zbudować za 38tys? Teraz zajmiemy się murowaniem na wylanej już płycie betonowej. Jeżeli chodzi o murowanie, to nie będę wam podawał tych wszystkich odległości, ponieważ to wszystko jest podane w instrukcji. Na pierwszą warstwę dajemy papę, a później na zaprawie cementowej murujemy pierwsza warstwę. Omijamy otwory na drzwi.

Murowanie ścian, domki do 70m2.

Jeżeli chodzi o cały ten projekt, to chodzi o to żeby jak najmniej materiałów marnować. Tylko pod oknami będzie trzeba połówki dawać. Jeśli chodzi o otwory okienne, to montujecie deski szalunkowe, podkręcacie sobie na dwa wkręty, i potem kładziecie deskę, które muszą mieć podpory pod każdym oknem.

Warto jest położyć zbrojenie wieńca przed szalowaniem i tedy macie łatwy dostęp z każdej strony.

Dom nie jest za wysoki, to też szybciej wszystko idzie sprawniej w budowie. Jeśli chodzi o wieniec, to wszystko dajecie na podkładkach dystansowych, ponieważ musi być tutaj też otulina z betonu. Takie podkładki kupicie na każdym serwisie aukcyjnym. Budynek ma 10m długości, czyli przeważnie 12 metrowe są pręty zbrojeniowe, które będzie trzeba skrócić 2m. Kolejna rzecz to rogi w których trzeba dać pręty górą i dołem.

Tutaj wszędzie zrobiłem nadproża nad oknami, nad drzwiami po to żeby nie trzeba było marnować np: dodatkowych funduszy na nadproża. Wszystko to będzie zalane w jednej formie, i tutaj tak samo musicie dać dodatkowe pręty nad oknami. Długości będą podane w instrukcji.

Cz.3 Budowa domu 2022? Co można zbudować za 38tys? Mam też coś na nowy ład 70m2  Budujemy?
Budowa domu
Co do murowania, to można użyć kleju do gazobetonu, ewentualnie są gotowe zaprawy.

Jak będziecie kręcić strzemiona, to warto pamiętać aby się odsunąć strzemionami od brzegów. Nie dawajcie je do końca, bo potem będziecie musieli i tak je przesunąć. Wtedy jak włożycie te zbrojenie, to nie najdzie się wam strzemiono razem z prętami zbrojeniowymi.

Budowa domu 2022
Budowa domu 2022

Dzięki temu nie będzie później mieli problemu przy montażu na górze. Co do murowania, to trzeba pamiętać żeby wszystko na przemiennie murować. Tu pełen pustak, potem zachodzi o kolejny, po prostu nie może lecieć murowanie w jednej linii. Najważniejsze aby łączenie wypadało na połowie gazobetonu. Między oknami jest tak pomierzone, że wchodzi cały gazobeton.

Budowa trzeba budować tak, aby było jak najmniej odpadów i jak najprostsza była budowa dla amatorów budownictwa. Kolejna sprawa to zaszalowanie wieńca. Mu użyliśmy takich desek 25cm szerokości.
Co ciekawe te deseczki można użyć z szalowania fundamentów. Trzeba wszystko wykorzystywać aby nie pakować się w koszty.

I tak dookoła trzeba całość zaszalować. Do zalania całego wieńca wejdzie niecały 1m³ betonu, to nie ma sensu zamawiać, bo zapłacicie więcej za dostawę. Na budowie wyrobicie sobie ten beton i zalejecie całość. Po zalaniu trzeba będzie trzeba zamontować kotwy do murłaty, zatopić je po zalaniu tego wieńca. Warto zakupić sobie wibrator, bo stukanie wieńca młotkiem to na mało się zda. Najprostszy wibrator będzie kosztował max 120zł, 150zł.

Jeżeli chodzi o kotwy, to w rogach pośrodku montujecie a pozostałe co 1.5m wzdłuż szalunku. Po zatapianiu musi być przerwa technologiczna. Wieniec musi dobrze związać aby można go później rozszalować. Czas oczekiwania od dwóch dni do 14 dni. Wszystko zależy od miesiąca w którym wykonujemy prace budowlane.

Po wyschnięciu i rozebraniu szalunku, kładziemy po całości papę. Murłata nie może leżeć bezpośrednio na betonie. Trzeba je odizolować od siebie. Po prostu chodzi o to aby drewno nie ciągnęło wilgoci z tego wieńca. Robimy otwory w murłacie trochę większe niż podkładka która będzie tam wchodziła + śruba. Bez problemu takie otwory zrobi otwornicą do wkrętarki.

Pręt naszej kotwy będzie na równo lub delikatnie wystawał. Jak by wam to przeszkadzało, to śmiało można go podciąć. Co do więźby dachowej, odstępy między krokwiami będą podane w instrukcji. Od czoła montujemy blachę a od środka dajemy kątowniki plus łączniki prawe i lewe. Najlepiej zamontować pierwsza krokiew od czoła. Czwarta część już wkrótce. Pozdrawiam, Wojtek ze zbudujsamdom.pl

Film