Jaki zbudować dom Murowany czy szkieletowy? Projekt do 70m2 nowy ład. Polski ład 70m2. Dom 70m2 bez pozwolenia.

Witaj na stronie zbudujsamdom. Jaki zbudować dom Murowany czy szkieletowy? Dużo osób pyta mnie: czy wybrać dom szkieletowy czy murowany. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, aczkolwiek większość woli postawić dom murowany. Obydwie technologie mają plusy i minusy. Jeżeli zaczniemy odnośnie kosztów zestawienia budynku, to na chwile obecną datę mamy 13.11.2021, i jak porównamy kosztorys szkieletowego i murowanego, to około 10% wyjdzie drożej budynek szkieletowy. Dlaczego? ponieważ aktualnie ceny drewna są bardzo wysokie. Jeśli chodzi o największe podwyżki, to są to ceny drewna. Jeżeli chodzi o budynki murowane, to ceny stali i styropianu podrożały bardzo dużo. Nic się nie zapowiada, aby wszystko potaniało. Pamiętacie 2007, 2008r? był wielki krach i jakby wszystko szło do góry, i nagle w budowlance wszystko spadło.

Ale tutaj jak by nic na to się nie zapowiada, i związku z tym wiadomo co się dzieje aktualnie w strefie społecznej. To jest spowodowane tym, że bardzo dużo osób ucieka z mieszkań i buduje własne domki. Tak samo bardzo dużo inwestorów inwestuje pieniądze w ziemię i budynki mieszkalne, letniskowe. Jak wiadomo, że to jest naprawdę dobry kapitał na przyszłość. Najlepsza inwestycja jest teraz w ziemie i nieruchomości w które warto inwestować.

Dobrym przykładem będzie pierwszy projekt zbudujsamdom 2016r, mały domek 35m2 parterowy, wtedy wyszedł on 27tys zł pod klucz, tak pod klucz ! Za same materiały budowlane aktualnie na taki budynek to około 60 tys zł !…i taki budynek wykończyć oczywiście budując samemu. Sami widzicie ile w ciągu 5 lat wartość wzrosła takiej inwestycji. Jeżeli chodzi o budynki letniskowe szkieletowe czy murowane, to jeśli chodzi tutaj o fundament, to jest on identyczny u każdego typu budynkach. Ja w projekcie dałem taką sama ławę fundamentową, i daje to tylko to co jest sprawdzone i najprostsze w budowaniu.

Więc tutaj będzie wszystko i to samo, Jeżeli chodzi o prace, którą będziecie musieli wykonać. Z projektem dostajecie taką instrukcje krok po kroku, jak każdy bloczek układać, ile sztuk itd. Będzie to dla was nie wielkim wyzwaniem. Oczywiście na tym etapie budowy najlepiej mieć 2, 3 osoby, i wtedy naprawdę idzie wszystko sprawnie. Oczywiście pamiętajcie jedno, nie kopcie ręczne, tylko wynajmijcie koparkowego i szybko wam wszystko przygotuje. Jeżeli chodzi o całe ściany, czy strop to jeżeli chodzi o budynki szkieletowe, to jest to dużo, dużo lżejsza praca. Jak wiecie, już nie ma czegoś takiego że budujecie mokrym drewnem. Większość osób używa drewna konstrukcyjnego c24 niestruganego i odpowiednio wysuszonego. Jeżeli chodzi o sam system wznoszenia ścian, to jest to dużo lżejsza praca w przypadku budynku szkieletowego. Wszystkie słupki czy ściany są dużo lżejsze niż np. gazobeton, który do lekkich nie należy.

Jeżeli chodzi o stropy w przypadku dwóch projektów, to są identyczne w technologi tej samej drewnianej. Jeżeli chodzi o budynek murowany, bo będzie trochę ciężej go wykonać. To musi każdy wybrać jak chce budować. Na pewno budynek szkieletowy jest dużo lżejszy do wykonania. Jeżeli chodzi o dach, to jest wszystko jedno i to samo, czy murowany czy szkieletowy bo dach jest identyczny. Jeżeli chodzi o ogrzewanie, to wiadomo że w szkieletowym grzejecie dom powietrzem. Murowany musimy dobrze rozgrzać, nagrzać mury, żeby temperatura ciepła się utrzymywała. Który jest wytrzymalszy, trwalszy, który dłużej wytrzyma ? Czy murowany czy szkieletowy? to przeżyje wasze dzieci. Ja na tym bym się zbytnio nie zastanawiał. Moim zdaniem, to inwestor musi podjąć decyzje czy będzie budować murowany czy szkieletowy.

Też trzeba patrzeć na to czy nam ktoś pomoże w budowaniu naszego domu. Taka pomoc dodatkowo ułatwi nam prace podczas budowy domu. Sprawdźcie sobie dostępność materiału u was w okolicy, chodzi o gazobeton, drewno itd. Czasami jest tak, że np: nie będzie dostępności dużej drewna itd. Co do materiałów od a do z, to macie w kompendium wiedzy, który jest z projektem. Jest dokładnie opisane jak to rozplanować, na co uważać, na co zwrócić uwagę szczególną pod czas budowy. Po prostu aby nie popełniać błędów. Jeżeli chodzi o budowę w systemie zleconym, to jeśli chodzi o ekipę murowaną, to jest ich masa na rynku, aczkolwiek jest teraz bardzo ciężko znaleźć dobrą ekipę, która wam zbuduje dom na zlecenie. Jest bardzo mało ekip, które dobrze zbudują domki szkieletowe. Dlaczego? Bo jest mała popularność na domki szkieletowe.

Tak jest po prostu, że budynki murowane z fundamentem jak lej po bombie są nr 1 w Polsce. Wydaje mi się, że szybko to się nie zmieni. Też jest to spowodowane, że jest dużo materiałów na budowie u przemaka w firmie haharbud. Macie tam filmu krok po kroku jak budować. I też macie kompendium budowy ze zbudujsamdom. Jest tam też instrukcja od a do z. Dzięki temu macie wiedzę teoretyczną i praktyczną, aczkolwiek jest to praktyczna w tym wypadku. Bardzo dobrze się uzupełni i będzie bardzo dobrym kompendium do rozpoczęcia budowy samemu. Na stronie zbudujsamdom znajdziecie projekt murowany i szkieletowy budynku 70m2. Aktualnie trwa promocja na ten pakiet, więc warto skorzystać. Pozdrawiam, Wojtek ze zbudujsamdom.

Film.