Projekt 70m2 bez pozwolenia

Projekt nowelizacji Prawa budowlanego, zakładający możliwość budowy domu o powierzchni do 70m2. bez pozwolenia na budowę, został skierowany do konsultacji publicznych, takie informacje możemy znaleźć na stronach rządowych.

Co ciekawe już nie ma tam informacji o płaskich dachach ale jest nowinka a mianowicie że domy na zgłoszenie jako letniskowe zostaną zwiększone z 35m2 do 70m2. Jest to dobra informacja bo wtedy wszystkie projekty na naszej stornie będzie można zgłosić bez potrzeby przekształcania strychu na mieszkalny, będzie można od razu robić poddasze użytkowe. Na przykład te projekty:

Z ciekawostek domy mieszkalne też mają być uproszczone w zgłaszaniu ale niestety nie ominiecie adaptacji projektu która jest nieodzowną częścią procesu powstawania budynku mieszkalnego. Ciekawe jest to że wtedy na przykład możecie zakupić nasz projekt „Dom na start bez kredytu 63m2” i w procesie adaptacji (nieodzowna cześć) skrócić i delikatnie zwęzić projekt aby miał on 70m2 powierzchni zabudowy. To samo tyczy się projektu z poddaszem czyli 114m2, wystarczy go delikatnie skrócić.

Jednym z założeń programu „Polski Ład” – planu odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19 jest wprowadzenie zmian polegających na umożliwieniu budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. W związku z tym zachodzi potrzeba nowelizacji ustawy – Prawo budowlane, która wprowadzi przepisy ułatwiające realizację takich inwestycji. Wprowadzenie zmian pozwoli na przyspieszenie oraz uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego, co ułatwi przyszłym inwestorom budowę ww. budynków.

„Projekt przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane i ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, które wprowadzą dla inwestora ułatwienia w budowie niewielkich budynków mieszkalnych jednorodzinnych i budynków rekreacji indywidualnej. Projektowana regulacja wprowadza możliwości budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze zgłoszenia.
Już na etapie zgody na realizację przedmiotem zgłoszenia, do którego dołączyć trzeba będzie projekt budowlany, ma być budynek o powierzchni zabudowy do 70 m2 z poddaszem, o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m2.


Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymogów bezpieczeństwa. Jednocześnie jednak dopuszcza się, aby były one dwukondygnacyjne, bowiem zgodnie z treścią definicji zawartej w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków
technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2019 r. poz. 1065, z późn. zm.), za
kondygnację uważa się także poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi.


Ponadto projekt ustawy zakłada wprowadzenie zmian do ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu
i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2021 r. poz. 741, z późn. zm.), zgodnie z którymi w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla tego typu obiektów ma nastąpić w nieprzekraczalnym terminie 30 dni z uwzględnieniem przepisu art. 35 ust. 5 ustawy z dnia 16 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego. W celu zapewnienia realnego skrócenia czasu trwania postępowań w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy projekt przewiduje wprowadzenie kary pieniężnej za przekroczenie ww. terminu, wymierzanej przez organ wyższego stopnia.


Jednocześnie przewiduje się zmianę w zakresie dopuszczalnej powierzchni zabudowy wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku z obecnych 35 m2 do 70 m2. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa przewiduje się wprowadzenie ograniczenia, aby rozpiętość elementów konstrukcyjnych w takich obiektach nie wynosiła więcej niż 6 m, a wysięg wsporników był ograniczony do 2 m.”

Źródło: https://bit.ly/3lGGSsa

Zapraszamy na nasz kanał – Zbudujsamdom.