In: Nowy Ład 70m2 projekt0

Co po kolei budowa domu

Najważniejszą rzeczą od której musimy zacząć to sprawdzić czy nasza działka jest odpowiednia pod wybrany przez nas projekt. Najważniejsze są odległości od granic działki, przykładowo jeżeli wybierzemy taki projekt:

Jak zauważymy na rzucie dom ma wymiary zabudowy 6×11,47m, oraz okna na każdej ze ścian, w tym przypadku musimy odsunąć się od granicy działki 4m jeżeli na ścianie są okna lub 3m jak ściana ich nie posiada. A więc liczymy to w ten sposób 6+4+4=14m oraz 11,47+4+4=19,47m, reasumując wymiary naszej działki muszą mieć minimum 14m szerokości i 19,47m długości.

Kolejna sprawa tyczy się jakiego typu będziemy stawiać budynek, jeżeli mówimy o budynkach mieszkalnych powierzchnia działki może być mniejsza niż 500m2, z kolei w przypadku budynków letniskowych minimalna powierzchnia to 500m2.

To co możemy stawiać na własnej działce określa MPZP lub WZ, MPZP czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a WZ czyli warunki zabudowy. To w tych zapisach znajdziemy wszystko co jest dopuszczone na naszej działce. Przykładowo na typowej działce budowlanej nie będziemy mogli postawić budynku letniskowego ponieważ działki budowlane w 99,9% przypadków dopuszczają tylko i wyłącznie budynki mieszkalne.

Przed zakupem jakiegokolwiek projektu sprawdźcie dokładnie MPZP lub WZ. To w nich znajdziecie najważniejsze informacje.

Media w działce, są bardzo ważne, ponieważ czasami może zdarzyć się że prąd lub kanalizacja oddalona jest od naszej działki o 100-200m i podłączenie do miejskiej infrastruktury będzie kosztować 10-30tys złotych co sprawi duży problem finansowy na samym starcie. Tanie działki najlepiej sprawdzić dokładnie czy takich problemów nie dostarczą nam na start.

Tutaj znajdziecie informacje jak zgłosić budynek mieszkalny a tutaj jak zgłosić budynek letniskowy.

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania skorzystajcie z zakładki Kontakt