In: Nowy Ład 70m2 projekt0

Czy warto montować kominek na drewno w domu?

Kominek w domu, dla niektórych marzenie dla innych udręka. Dla marzycieli to chłodne jesiennie wieczory mile spędzone przy cieple ognia a dla innych męczące codzienne czyszczenie z popiołu oraz noszenie drewna i jego gromadzenie. Czy warto montować kominek i czy to jest zbędny wydatek, w tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Montaż kominka

Montaż kominka możemy dokonać na dwa sposoby, pierwszy to wymurowanie komina z gotowych zestawów i kształtek, lub zakup komina izolowanego.

Komin murowany, nieizolowany system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin suchych, który idealnie współpracuje z urządzeniami grzewczymi, gdzie temperatura spalin jest wyższa niż 200°C i nie występuje zjawisko skraplania się. Do takich urządzeń zalicza sie kominki bez płaszcza wodnego oraz kotły na paliwa stałe drewno, węgiel, brykiet. Nie zaleca się stosowania do urządzeń grzewczych opalanych miałem oraz kominków z płaszczem wodnym. 

Takie kominy najlepiej kupować na portalach aukcyjnych ponieważ omijamy pośredników, czyli hurtownie handlujące materiałami budowlanymi

Komin wygląda tak:

Zestawy kupicie tutaj kliknij link

Drugą opcją na montaż komina jest komin izolowany, plusem takiego komina jest to że można go zamontować w dowolnym domu który jest już całkowicie wykończony, zestawy te są tak sprytnie zrobione że montaż nie zajmie nawet całego dnia. Wygląda tak:

Na tym filmie możecie zobaczyć jak jest montowany w jeden dzień:

Kominy izolowane kupicie tutaj – kliknij

Kominki

Kominków na rynku są tysiące, firm setki, jaki wybrać? To wszystko zależy od gustu, jedna osoba będzie się cieszyć z zabudowanego wkładu a inna będzie chciała piec wolnostojący. Aktualnie na rynku jest taki wybór że można zwariować. Oczywiście kominek musicie dobierać do Waszych pomieszczeń, bo nie ma sensu kupować kominka 13kW do domku 35m2 bo wtedy zimą przy -10 będziecie otwierać okna po napaleniu w nim. Musicie dobrać odpowiednią wielkość kominka tak aby nie było jej za mało ale także żeby był minimalny zapas mocy.

Wkłady kominkowe

Zakupując taki kominek musicie go obudować żeby estetycznie wyglądał, są to oczywiście dodatkowe koszty bo płyty żaroodporne nie są tanie, jedna płyta 0,6x1m kosztuje w granicach 80-110zł a tych płyt potrzeba naprawdę sporo do zabudowy.

Takimi płytami obudowujemy kominek:

Kominki wolnostojące

Gotowe zestawy, kupujecie, wstawiacie, podpinacie pod komin i gotowe, żadnych obróbek, bawienia się w klejenie płyt czy ich szpachlowanie. Oczywiście te kominki są dużo droższe ale zaoszczędzacie czas podczas montażu. Pamiętajcie że kominki żeliwne nie są lekkie i nawet niewielki kominek może warzyć 160kg, więc trzeba silnych osób do jego wniesienia do domu 🙂

Ceny wahają się od 999zł w nieskończoność

Czy warto montować kominek?

Naszym zdaniem warto, aczkolwiek znamy wiele osób które zamontowały kominek i odpalają go 1 dzień w roku na Wigilię, a więc tak, jeżeli planujecie czynnie korzystać z kominka to nie zastanawiajcie się i montujcie, jeżeli korzystacie raz w roku to lepiej zrezygnować z takiego „luksusu”.

A jeżeli chcecie się dowiedzieć jak rozpocząć budowę domu i nie popełnić błędów skorzystajcie z kompendium 🙂 Miłego dnia. Ekipa Zbuduj sam dom.