Koszt fundamentu domu do 150m2

Budowa własnego domu to wielkie przedsięwzięcie, które wymaga starannego planowania i rozważenia wielu czynników, w tym kosztów. Jednym z kluczowych elementów każdej budowy jest fundament, który stanowi solidną podstawę dla całej konstrukcji. W artykule tym omówimy koszty budowy fundamentu do domu o powierzchni do 150 m².

Rodzaje Fundamentów
Pierwszym krokiem w określeniu kosztów fundamentu jest wybór odpowiedniego rodzaju fundamentu. Istnieje kilka popularnych rodzajów fundamentów, w tym:

Ława fundamentowa: Zbudowane na tak zwanej ławie na której później budujemy ściany fundamentowe, w zależności od wielkości budynku wymiary jej się zmieniają, tu na schemacie ława z projektu: Dom na start bez kredytu 63m2

Tak jak widzicie na schemacie ława ma 50cm szerokości i 40cm wysokości, pod nią znajduje się warstwa suchego betonu 10cm. Z kolei wysokość ścina fundamentowych na ławie zależna jest strefy przemarzania, czyli miejsca w którym mieszkacie w Polsce.

Poniżej z kolei ława fundamentowa w projekcie: Dom na start bez kredytu 114m2

Koszty fundamentów w 2023r

Tu koszty fundamentu dom 63m2:

Pan Michał: „63m2, u nas poszerzony o 1 metr. Materiał bez zasypu w środku i chudziaka/kanalizacji około 14 tysięcy, tylko że z bloczka keramzytowego który jest droższy niż zwyczajny betonowy”

Tu koszty podane przez naszych inwestorów którzy aktualnie budują projekt 114m2:

Pan Tomasz: „Mi w listopadzie 2021 wyszło 21,5k zł za same materiały, ale ja miałem poszerzoną ławę do 70cm na etapie adaptacji.”

Koszty Robocizny fundamentu

Koszty robocizny zależą od lokalizacji i umiejętności wykonawcy. Ceny robocizny mogą znacznie się różnić między różnymi regionami kraju. Warto zbadać rynek i porównać oferty różnych firm budowlanych.

Jeżeli szukasz wykonawcy fundamentu możesz bezpłatnie wycenić takie prace poniżej.

Podsumowanie
Koszty budowy fundamentu do domu o powierzchni do 150 m² mogą znacznie się różnić w zależności od wybranego rodzaju fundamentu, lokalizacji, warunków gruntu i projektu. Ogólnie rzecz biorąc, cena fundamentu może wynosić od kilku do kilkunastu procent całkowitego budżetu budowy domu.

Aby uzyskać dokładne koszty, zawsze warto skonsultować się z wykonawcami, którzy mogą dostosować koszty do konkretnych potrzeb i warunków budowy. Planując budowę domu, ważne jest również uwzględnienie kosztów pozostałych elementów budowy, takich jak ściany, dach, instalacje i wykończenie wnętrza. Dzięki dokładnemu planowaniu będziesz mógł uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i utrzymać budżet pod kontrolą.