Klimatyzacja do domu jaką wybrać, wady i zalety

Klimat w naszym kraju raczej nie należy do zbyt gorących, ale mocniejsze upały nie są już u nas niczym bardzo wyjątkowym. Wręcz przeciwnie, zmiany klimatyczne powodują, iż coraz częściej pojawiają się naprawdę wysokie temperatury. Kiedy osiągają one ponad 30°C, wtedy ciężko w takich warunkach o komfort życia.
Na szczęście z pomocą przychodzą nam klimatyzatory, które dzielimy na:

  • rozwiązania typu split;
  • rozwiązania typu monoblock;
  • rozwiązania typu multisplit;
    Warto zaznaczyć, że klimatyzatory nie tylko schłodzą nam powietrze do komfortowego poziomu, ale także usuną nadmiar wilgoci z domu i tym samym wytworzą korzystny mikroklimat w pomieszczeniu. Badania naukowe jasno dowodzą, że zbyt wilgotne i zbyt wilgotne powietrze ma negatywny wpływ na samopoczucie człowieka. Optymalnym zakresem podczas lata będą temperatury między 22 a 26 stopni, a poziom wilgotności od 40 do 60%

Klimatyzacja split

Do niedawna podstawowym problemem, który zniechęcał bardzo wielu inwestorów do montażu klimatyzacji była ich cena, jednak w dzisiejszych czasach koszt montażu klimatyzacji osiągnął poziom dostępny dla naprawdę szerokiej grupy osób.
Podczas wyboru odpowiedniego klimatyzatora jednym z najważniejszych czynników jest moc chłodnicza, którą najprościej jest obliczyć poprzez zrobienie dokładnych pomiarów emisji ciepła z urządzeń elektrycznych i ze ścian oraz z pomiarów nasłonecznienia. W przypadku domów jednorodzinnych przyjętą regułą jest, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia wymaga się 0,1KW mocy. Oznacza to, że w pomieszczeniu mającym 25m2 należy zamontować klimatyzator o mocy nie większej niż 2,5KW.
Odpowiednio dobrana klimatyzacja zapewni nam szybkie schłodzenie wnętrza, a także utrzymanie odpowiedniej temperatury nawet podczas największych upałów.

Sama specyfika działania urządzeń klimatyzujących typu split przypomina pracę lodówki domowej. Klimatyzatory składają się z dwóch wymienników ciepła. W części wewnętrznej będzie to parownik, a w zewnętrznej skraplacz. Dodatkowo mamy sprężarkę, zawór rozprężny oraz wentylatory wymuszające przepływ powietrza wokół wymienników ciepła – gwarantuje to skuteczną i bezpieczną pracę całego systemu domowej klimatyzacji.
Czynnikiem roboczym jest zazwyczaj R134a (lub inny gaz), który krąży między parownikiem i skraplaczem. Z tego pierwszego (wewnątrz pomieszczenia) pobierane jest ciepło i wysysane na zewnątrz budynku do skraplacza. Właśnie w ten sposób następuje schłodzenie się powietrza w pomieszczeniu. Jeszcze kilka lat remu sporym problemem klimatyzatorów było ich głośne działanie, jednak nowoczesne klimatyzatory wysokiej jakości wyróżniają się cichą pracą.

Klimatyzator przenośny

Na rynku oprócz klimatyzacji typu split i multisplit, czyli takich, których jednostka zewnętrzna z skraplaczem oraz sprężarką montowana jest na zewnętrznej części naszego budynku, istnieją także klimatyzatory przenośne, czyli monoblock.
Sprawdzają się one idealnie, kiedy potrzebujemy jakiegoś mobilnego rozwiązania. Klimatyzatory przenośne cechuje bardzo głośna praca, gdyż jednostka wewnętrzna jak i zewnętrzna jest zamknięta w jednym bloku, a ciepłe powietrze jest wyrzucane przez rurę wystawioną najczęściej przez okno. Oznacza to, że parownik, skraplacz, kompresor, zawór rozprężny jest zamontowany w jednostce wewnętrznej i w szczególności praca kompresora powoduje dość spory hałas.
Do oczywistych plusów takiego rozwiązania należy przede wszystkim cena, ponieważ klimatyzator przenośny możemy kupić już za niecały tysiąc złotych, ale czy warto? Przyjrzyjmy się temu.

Podstawowe modele klimatyzatorów przenośny są wyposażone w jedną rurę, którą wyrzucamy ciepłe powietrze na zewnątrz. Najczęściej rura jest wystawiona za okno, co sprawia, że wydajność takiego klimatyzatora bardzo spada, ponieważ ciepłe powietrze będzie nam wlatywać z powrotem przez nieuszczelnione okno. Dodatkowym problemem jest podciśnienie, które wytwarza się w pomieszczeniu podczas pracy takiego klimatyzatora – ciepłe powietrze jest wyrzucane na zewnątrz z pomieszczenia, skąd w takim razie w pomieszczeniu znajdzie się nowy zapas powietrza? – napłynie on z innych pomieszczeń, dziurawych uszczelek w oknach itd. Tym sposobem będziemy wypompowywać ciepłe powietrze z pomieszczenia i jednocześnie zasysać świeże, ciepłe powietrze z innego pomieszczenia. Dramaturgii dodaje również fakt, że w jednej obudowie znajduje się cały system chłodzenia, który również podczas pracy wytwarza swoje ciepło – co daje nam efekt grzejnika. Klimatyzator podczas pracy się nagrzewa, a potem jego obudowa oddaje ciepło do pomieszczenia.
Do plusów takiego rozwiązania należy oczywiście bardzo niska cena, sprawdzi się ono idealnie w sytuacjach, kiedy chcemy doraźnie schłodzić dane pomieszczenie. Nie uda się nam schłodzić go np. z 30 stopni na 20, ale uda się zbić temperaturę do już komfortowych 25/26 stopni.
Trochę lepsze modele są wyposażone w dwie rury. Jedną rurą zasysane jest świeże powietrze do schłodzenia z zewnątrz, a drugą wyrzucane jest ogrzane powietrze. Gwarantują one wydajniejsze funkcjonowanie urządzenia i w tym przypadku nie wytwarza się podciśnienie.

Jeżeli mowa o klimatyzatorach przenośnych, nie sposób nie wspomnieć o klimatyzatorach przenośnych typu split. Niewiele różnią się one od klimatyzatora stacjonarnego. Cechują je mniejsze wymiary, więc swobodniej można je przenosić. Na urządzenie jak w przypadku zwykłego splita składa się jednostka zewnętrzna oraz wewnętrzna, więc ich praca jest znacznie cichsza od modelu monoblokowego. W przypadku użycia tego typu klimatyzatora, musimy również pozostawić uchylone okno, aczkolwiek średnica rury łączącej obie jednostki jest na tyle mała, że wydajność klimatyzacji powinna bardziej satysfakcjonować.

Jednostka zewnętrzna musi zostać umieszczona na stabilnym podłożu, więc w przypadku braku balkonu lub tarasu w domu nie mamy możliwości zastosowania tego rozwiązania.

Kolejnym rozdajem klimatyzatora jest klimatyzator stacjonarny monoblokowy. Klimatyzator składa się tylko z jednej części, którą należy umieścić we wnęce okiennej lub specjalnym otworze ściennym. Parownik znajduje się po stronie wewnętrznej pomieszczenia, a skraplacz na zewnątrz. Klimatyzatory te raczej rzadko stosuje się w domach jednorodzinnych, z resztą ta klimatyzacja domowa nie nadaje się do małych pomieszczeń. Największy problem, tak jak w przypadku klimatyzatora przenośnego monoblokowego to hałas, lecz tu dodatkowo dochodzi także problem z montażem – jeżeli nie zostanie uwzględniony na etapie budowy domu, wymagane będą naprawdę gruntowne przeróbki, w tym m.in przekucie ściany, aby odprowadzać ciepłe powietrze na zewnątrz.

Najpopularniejszym rozwiązaniem domach jednorodzinnych jest klimatyzator split. Za jego wyborem przemawia wydajność, komfort użytkowania oraz niski poziom hałasu. Ten typ klimatyzacji domowej wymaga jednak przeprowadzenia instalacji przez doświadczonych fachowców.
Na rynku dostępne są również klimatyzatory o konstrukcji modułowej, czyli multisplit, który można zamontować w kilku pomieszczeniach w domu.
Wśród klimatyzatorów split oraz multisplit można wyróżnić:

  • klimatyzatory ścienne;
  • klimatyzatory ścienno-przysufitowe (nazywane również podsufitowymi);
  • klimatyzatory przypodłogowe;
  • klimatyzatory kasetonowe;
  • klimatyzatory kanałowe.

Odpowiednie dla nas rozwiązanie możemy wybrać według indywidualnych preferencji oraz efektu wizualnego, który chcemy osiągnąć. Wybierając jednostkę wewnętrzną należy pamiętać, że sposób oraz miejsce montażu ma wpływ na dystrybucję powietrza w pomieszczeniu. W przestrzeniach, w których zależy nam na równomiernym rozprzestrzenianiu powietrza od punktu centralnego, warto rozważyć montaż klimatyzatorów kasetowych lub kanałowych, bowiem obydwa rodzaje klimatyzacji doskonale sprawdzą się w systemach sufitów podwieszanych, dzięki którym stają się praktycznie niewidoczne dla użytkowników pomieszczeń.
W przypadkach pomieszczeń wysokich bez podwieszanych sufitów doskonale sprawdzą się klimatyzatory ścienno-przysufitowe. Ich budowa sprawia, że powietrze przepływa pod sufitem z dużą prędkością, a następnie zwalnia, dzięki czemu jego przepływ w pomieszczeniu jest równomierny.
Przy montażu jednostek wewnętrznych trzeba zadbać przede wszystkim o to, aby pozostawić swobodny obieg powietrza. Oznacza to, że klimatyzator nie może być zasłonięty ciężkimi zasłonami lub meblami. Druga ważna sprawa dotyczy kierunku strumienia powietrza – nigdy nie powinien być skierowany bezpośrednio na osoby przebywające wewnątrz pomieszczenia.
Bardzo istotną kwestią jest również czyszczenie klimatyzacji. Klimatyzacje nie są urządzeniami skomplikowanymi, ale wymagają okresowego czyszczenia oraz przeglądu, co zapewni nam prawidłowe jej działanie.
Na bieżąco należy przecierać kurz gromadzący się na panelu przy wlocie i wylocie powietrza. Najlepiej czynić to suchą i miękką szmatką, ewentualnie lekko zwilżoną.
Niedozwolone jest użycie jakichkolwiek substancji ostrych proszków, rozpuszczalników lub środków polerujących. Takie substancje mogłyby przedostawać się do dróg oddechowych osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu albo powodować uszkodzenie sprzętu.

Wszystko o budowie domów i urządzeniach: