Koszt budowy domu do 70m2

Budowa domu to spory wydatek na dzisiejsze czasy ponieważ ceny materiałów budowlanych z dnia na dzień się zmieniają, na chwilę obecną nie da się „sztywno” określić ile wyniesie nas budowa metra kwadratowego naszej inwestycji. Z naszego doświadczenia wynika że najprościej zrobić to mając listę materiałów na dany projekt, dzięki temu jednego wieczora możemy przysiąść do zliczania kosztów jakie poniesiemy. Wszystko także zależy od tego jak architektonicznie skomplikowany jest nasz projekt, czy posiada wykusze, balkony itp. Najprostsze bryły zawsze będą sporo tańsze od skomplikowanych. Nawiązując do kosztów przykładowo projekt poniżej:

czyli projekt budynku letniskowego o powierzchni zabudowy 70m2 ma w zestawie spis materiałów budowlanych i wiemy że jego koszt wyniesie:

Materiały budowlane bez robocizny na dzień 01.11.2021:

Koszt SSO (stan surowy otwarty) fundament, ściany, dach: 63844zł
Koszt SSZ (stan surowy zamknięty) czyli SSO plus okna i drzwi: 75344zł
Koszt stan deweloperski: 130000zł

Ale tak jak widzicie kalkulacja była robiona w listopadzie a ceny cały czas wzrastają, więc aktualnie stan deweloperski wyniesie około 150tys złotych.

Jako ciekawostkę powiem Wam że nawet jeżeli wykonacie w firmie zewnętrznej kosztorys (koszt około 700zł za taką usługę) to za tydzień czy dwa ten koszt będzie miał się nijak do stanu obecnego. Duża część inwestorów kupuje materiały w okresie jesiennym bo wtedy ceny są najniższe. Aktualnie mamy kwiecień 2022 za kilka dni więc nie ma sensu czekania do jesieni bo do tego czasu materiały tak wzrosną że będzie to złudna oszczędność. Moim zdaniem jeżeli macie zamiar się budować nie ma na co czekać, w tej branży nigdy nic nie staniało od lat, co roku są wzrosty czasami mniejsze czasami większe, nigdy nie ma spadków.

Koszt materiałów budowlanych

Dodatkowo większość producentów materiałów budowlanych sprzedaje dużo na eksport ponieważ jest to dużo lepszy zarobek niż lokalny rynek. Jest olbrzymie zapotrzebowania na materiały budowlane w Niemczech, Hiszpanii nie wspominając o Chinach. Eksport materiałów budowlanych doprowadza do kuriozalnej sytuacji że materiały drożeją z powodu ich małej dostępności, dodatkowo ciągle galopująca inflacja.

Koszt budowy domu na zlecenie

Tu kolejna sprawa, „robocizna” tak samo idzie ciągle w górę i nie jest spowodowane chęcią szybkiego zarobku firm budowlanych a rosnącymi cenami paliw i ogólną inflacją. Przykładowo wybudowanie domu do SSO czyli Stan Surowy Otwarty, fundament, ściany, dach budynku parterowego o powierzchni zabudowy 82m2 to na dzień dzisiejszy 30.03.2022 42tys netto +8% vat czyli 45360zł, sprawna ekipa budowlana postawi taki stan w 6 tygodni. Przy budowie samemu oczywiście taka kwota zostanie Wam w kieszeni. Rozwiązań jest mnóstwo, niektórzy inwestorzy zlecają SSO a później sami powoli wykańczają budynek do stanu deweloperskiego lub pod klucz.

Ile zaoszczędzisz na budowie domu samemu?

Jeżeli mówimy o oszczędnościach to przy zbudowaniu samemu budynku 70m2 zabudowy parterowego pod klucz kwota która zostanie w naszej kieszeni to około 100tys złotych. Oczywiście wiadomo że trzeba na to poświęcić czas i nie da się zbudować takiego budynku samemu, trzeba mieć osoby do pomocy oraz długi urlop lub robić to po pracy. Tu przykładowo film z realizacji inwestorów którzy sami zbudowali dom:

Od czego zacząć budowę domu?

Najlepiej od wiedzy która potrzebna jest na start. Stworzyliśmy dwie unikalne publikacje w których inwestorzy którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z budową mogą dowiedzieć się wszystkiego od A do Z jak zacząć, jak budować na co zwrócić uwagę, jakich błędów nie popełniać. Dodatkowo publikacje są oparte na projekcie 70m2 letniskowym gdzie przedstawiona jest tam cała budowa tego budynku do SSO.

Dom murowany czy szkieletowy?

Aktualnie na dzień dzisiejszy budowa domu szkieletowego wychodzi około 20% drożej od murowanego, spowodowane jest to cenami drewna które są bardzo wysokie. Na pewno budowa domu szkieletowego jest dużo łatwiejsza i lżejsza od murowanego ale idzie za tym większy koszt materiału. Czy murowany czy szkieletowy jaką technologię wybrać to pozostawię Wam, ponieważ 100 budowlańców 100 opinii. Każda z tych technologii ma swoje plusy i minusy. Należy dobrać ją do własnych potrzeb.

Budowa małego domu

Budowa domu 70m2 określana jest jako „mały dom” z tym się nie zgodzę, po prostu takie rozumowanie zostało „wbijane” do głów przyszłych inwestorów od lat, „Dom musi mieć fundament jak lej po bombie a ściany grubość 50cm!” „Buduje mały dom – a ok taki 150m2?” Aktualnie ten trend odchodzi w zapomnienie, bo jakby spojrzeć szerzej to na przykład projekty 70m2 mieszkalne piętrowe które mamy w ofercie mają około 100m2 użytkowych, co w zupełności wystarczy dla rodziny 2+2. Poniżej te projekty:

Ile wydamy na budowę domu?

Na dzień dzisiejszy koszt budowy domu 70m2 piętrowego w systemie zleconym to około 300-350tys złotych, budowa samemu 180-200tys złotych. Miłego dnia!