In: Nowy Ład 70m2 projekt0

Nowe prawo budowlane od 1 stycznia 2023

W 2023 roku zapowiadane są zmiany w prawie budowlanym. Projekt opublikowany jest na RCL (Rządowe Centrum Legislacji). Nie będą to znaczące zmiany ponieważ tak czy tak do budowy budynku mieszkalnego potrzebny będzie projekt z pełną dokumentacją oraz szereg procedur jak dotychczas.

Domy bez pozwolenia w 2023 r.

W tej kwestii nie zmieni się nic, bo domy bez pozwolenia to można traktować letniskowe gdzie mamy uproszczony projekt, kilka rzutów, bierzemy mapkę z gminy za 30zł i oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością, zgłaszamy i za 21 dni roboczych możemy budować.

W przypadku budynków mieszkalnych tak czy tak musimy zrobić:

adaptację projektu (koszt około 4-6tys)

kierownik budowy (2-3tys)

mapa do celów projektowych (700zł)

geodeta (1,5-3tys)

więc jakie to zmiany? ŻADNE i nic nie uproszczają.

Domy do 70m2 bez pozwolenia w 2023 r.

Tak samo nic się nie zmieni, tylko to że będzie można na zgłoszenie budować większe niż 70m2, ale znowu co z tego? jak musimy mieć powyższą dokumentację która obciąży nasz budżet około 10tys złotych zanim wbijemy łopatę w ziemię. Jedyny plus zmian jest dla budynków letniskowych, zmiana która została wprowadzona 1 stycznia 2022r zwiększająca możliwość budowania budynków rekreacji indywidualnej (letniskowych) do 70m2 zabudowy. Tu muszą przyznać jest to duży plus, reszta zmian jest mało znacząca dla naszych portfeli.

Reasumując zmiany nic nie zmieniające dla zwykłego inwestora który chce postawić swój dom.

Informacje:

Jak zgłosić dom do 70m2 letniskowy

Jak zgłosić budynek mieszkalny 70m2 i więcej