Zbuduj sam micro bliźniaka
Projekt: https://www.zbudujsamdom.pl/produkt/projekt-domu-35m2-blizniak/

Kompendium o szkieletowych: https://www.zbudujsamdom.pl/produkt/instrukcja-budowy-domu-szkieletowego-70m2/
Jak zgłosić: https://www.zbudujsamdom.pl/zgloszenie-budynku-70m2/

Jak wygląda dom który można zbudować samemu i zwróci się Wam przez 2 lata? Właśnie tak

Ten dom jest podzielony na 2 części, dzięki czemu w jednym budynku mogą przebywać 2 oddzielne grupy osób wynajmujących. Domek jest bardzo minimalistyczny na zewnątrz oraz w środku ale dzięki temu nie jest drogi i trudny w budowie. Proste bryły zawsze będą korzystne finansowo i nie nadszarpną naszego portfela. Gdybyśmy chcieli ten to podzielić na 2 części to powstaną dwa mikro apartamenty, bo tak teraz nazywa się małe mieszkania.

Wymiary budynku to 5×7 i wysokość 6,14m przy takich wymiarach udało się zagospodarować łącznie 45m2 użytkowych w 2 mieszkankach czyli po 22,5m2 na jedno uwzględniając antresole.

Wchodzimy do domku bezpośrednio do salonu, tu możemy oczywiście zaaranżować przestrzeń indywidualnie ustawiając na przykład po lewo i po prawo szafę na płaszcze czy półki zamykane na obuwie. Mini salonik w którym możemy odpocząć po pieszych lub rowerowych wędrówkach. Kolejnym pomieszczeniem jest oczywiście kuchnia w której znajdziemy stolik przy którym możemy zjeść śniadanie, obiad czy kolację, minimalistyczna kuchnia zapewni nam miejsce do przygotowania ulubionych posiłków. Oczywiście nie może zabraknąć łazienki która jest po przeciwnej stronie do salonu, w łazience znajdziemy miejsce na wszystkie potrzebne rzeczy z kabiną prysznicową na czele.

Przejdźmy do najciekawszej części tego mikro apartamentu, zastosowane są w nim antresole, ale na nie trzeba wchodzić drabinkami co dla starszych osób na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem. Drabinki zastosowaliśmy dlatego że w tak małym metrażu ciężko by było zmieścić pełnowymiarowe schody, aczkolwiek każdy inwestor może użyć własnych pomysłów do wykończenia wnętrza.

Najważniejsze plusy takiej budowy to przykładowo 2 inwestorów a jedna budowa Przykładowo my sami i nasz przyjaciel chcemy postawić tanio domek letniskowy w atrakcyjnym miejscu, nie dość że mamy 2 ekipy do budowy jednego budynku to wszystkie koszty dostaw są automatycznie dzielone na pół, dostawy betonu, drewna itd…

Dużo osób tez pyta o możliwość wynajmu takiego domku, oczywiście jest taka możliwość, oczywiście najlepiej prowadzić z tym związaną działalność gospodarczą. Przy aktualnych cenach można spokojnie wynająć na miesiąc taki cały domek za 3tys złotych + media miesięcznie, czyli po 1500zł na pół domu. Otrzymamy bardzo szybki zwrot bo w ciągu 2-3 lat zwróci się nam taki domek w 100%. Można też skorzystać z wynajmu okazjonalnego jak airbnb czy booking wtedy jesteśmy w stanie w 1 rok zwrócić sobie całkowity koszt budowy, bo wtedy wynajmujemy na doby co jest bardzo korzystne finansowo. Opcji jest mnóstwo trzeba tylko wybrać odpowiednią dla siebie.

W domu antresole są przestronne i wysokie ponieważ zastosowana jest ściana kolankowa, dodatkowo są one po dwóch stronach dzięki czemu można oddzielić część sypialnianą dla dzieci i rodziców, układ łóżek jest oczywiście dowolny mogą to być 3 łóżka pojedyncze a także 1 łóżko podwójne i 1 pojedyncze.

Domek jest w technologii szkieletowej a więc do ocieplenia używamy wełny, w ścianach pomiędzy dwoma segmentami najlepiej użyć jest wełny do izolacji akustycznej dzięki temu 2 oddzielne mieszkanka będą dobrze wygłuszone w newralgicznych miejscach. Dom posadowiony jest na płycie fundamentowej którą bardzo prosto wykonać jest samemu, lub można zlecić taką usługę która potrwa bardzo krótko. Jeżeli chodzi o szkielet wykonany jest z wszędzie dostępnego świerku skandynawskiego o wymiarach 45×195, a więc prawie 20cm ocieplenia zapewni komfort zimą jak i latem. Jeżeli chodzi o elewację można użyć desek na ruszcie lub sidinigu, wszystko zależne jest od preferencji inwestorów.

Koszt budowy takiego budynku to około 100tys za same materiały na stan deweloperski, oczywiście trzeba mieć działkę dopuszczającą budynki rekreacji indywidualnej pod ten projekt.

Zaletami bliźniaków mogą być na przykład 2 odrębne instalacje elektryczne dzięki czemu wiemy ile każda część pochłania nam energii przez użytkowników. Własne oddzielne ogródki gdzie możemy zrobić grilla czy postawić piaskownicę dla dziecka. Wspólny podjazd co dodatkowo zmniejszy koszt jego wykonania na jednej płycie czy kostce. Spora prywatność ponieważ mamy tylko jednego sąsiada, jeżeli budujecie z znajomym po pół tym bardziej jest to atrakcyjne.