In: Nowy Ład 70m2 projekt0

Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę 70m2? Polski ład 70m2. Nowy ład projekt domu. Budowa domu 2022Rr

Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę 70m2? W tym wpisie poruszymy temat różnicy między pozwoleniem na budowę a zgłoszeniem budynku letniskowego. Bardzo dużo osób pyta się – jakie to są różnice w kosztach. Czy warto zaoszczędzić na tym czy nie ? Pierwsza rzecz to jest oczywiście odpowiednia działka. W tym przypadku jeśli chodzi o budynki letniskowe, to musi być to działka, która dopuszcza domki letniskowe, a w przypadku mieszkalnych działka musi dopuszczać zabudowę jednorodzinną mieszkaniową. Jeśli chodzi o koszt działki, to będzie oczywiście identyczny. Koleina rzecz, to jeżeli chodzi o projekty budynków letniskowych, to ceny oscylują tak w granicach 500zł.

Działka budowlana.
Działka budowlana

Z kolei budynków mieszkalnych, ceny zaczynają się od 1000zł w górę. Spowodowane jest to tym że, projekt na pozwolenie na budowę, są bardziej skomplikowane i zawarte w nich jest dużo dodatkowych informacji takich jak wodna kanalizacyjny, elektryki, czy charakterystykę energetyczną budynku. Z kolei w projektach budynków letniskowych, nie jest to wymagane. Tutaj akurat jeżeli chodzi o mój projekt 70m2, to jest zawarty projekt instalacji elektrycznej i wodno kanalizacyjnej, a nawet rekuperacji. Jest to taki dodatkowy gratis dorzucany do projektu, ale normalnie na rynku, jeżeli chodzi o projekty letniskowe, to nie zawierają takich rzeczy, ponieważ jest to nie wymagane i wystarcza podstawowe rzuty. Czyli zaczniemy tutaj zgranie kosztów. Jeżeli chodzi o projekt letniskowy, to jest to 500zł, jeśli chodzi o projekt na pozwolenie na budowę, nawet taki najtańszy najbardziej przestępny to 1000zł.

Kolejna rzecz jest to geodeta, który będzie potrzebny do wyznaczenia budynku. Jeżeli chodzi o budynki mieszkalne, to jest on obowiązkowy. Jeżeli chodzi o budynki letniskowe, nie ma potrzeby zatrudnienia geodety i taki budynek możemy wyznaczyć sobie sami na działce. Koszt geodety w przypadku budynków mieszkalnych jest to 1000zł. Teraz adaptacją projektu, jest to przystosowanie budynku do działki, którą posiadamy. Jeżeli chodzi o budynki mieszkalne jest to nieodzowna cześć pozwolenia na budowę. W przypadku budynków nie letniskowych, nie ma potrzeby wykonywania adaptacji. Teraz kolejna rzecz to oczywiście kierownik budowy. Jeżeli chodzi o te budynki murowane 70m2 mieszkalne które wejdą od 01. 01. 2022r, nie będzie trzeba mieć kierownika budowy, ale zawsze można takiego sobie zatrudnić, aby sprawdził każdy etap budowy.

Można tutaj zaznaczyć koszt od 0zł albo 2 tys. zł. Jeżeli chodzi o budynki letniskowe, to kierownik budowy jest nie wymagany, więc 0zł. I ostatnia rzecz jest to mapa do celów projektowych. Jeżeli chodzi o budynki letniskowe, kosztuje ona 17 do 20zł. Jeżeli chodzi o budynki mieszkalne, niestety koszt to 500zł lub więcej. Czyli cały koszt budynku letniskowego do 70m2, koszty papierologi jest to 517zł. W przypadku budynku mieszkalnych od 5 do 7,5tyś zł.

Jaka jest jeszcze dodatkowa różnica? na pewno będzie dużo prostsze zgłoszenie budynku letniskowego do 21 dni oczekiwania i można zaczynać budowę. Jeżeli chodzi o budynki mieszkalne, to tez właśnie to zmieni się dłuższy okres oczekiwania, i na pewno jest mnóstwo papierologi. Masę osób buduje budynki letniskowe i później np: za jakiś czas, za 2, 3 lata czy nawet 5 lat, przekształca taki budynek na mieszkalny. To też są oczywiście koszty między 2= 4 tys zł. Jeżeli chodzi o budowę to wiadomo że, czasami jest tak, że jak postawicie budynek w jeden sezon i taka budowa się przeciągnie przez 2, 3 sezony.

Projekty domów do 70m2.
Projekty domów do 70m2.

Jednego sezonu zrobicie fundamenty, drugiego ściany i dach, trzeciego roku będziecie wykańczać wszystko. To jeśli chodzi o taką budowę samemu systemem gospodarczym, to wydaje mi się że, budynki letniskowe to bardzo dobre rozwiązanie. Fajne jest też to, że w budynkach letniskowych, nie macie tego zapisu czy np: budujecie tylko i wyłącznie na własne potrzeby mieszkaniowe. Więc taki budynek możecie w każdej chwili sprzedać. W przypadku 70m2 polski ład murowanych, nie będziecie mogli takiego budynku sprzedać, gdyż będziecie musieli podpisać klauzule, że będzie ten budynek na własne potrzeby mieszkaniowe. Po całej zmianie, tylko i wyłącznie zyskały budynki letniskowe, ale to plus dla nas. Dlatego jak chcecie zbudować taki budynek, to zapraszam na stronę internetową zbudujsamdom.pl, i tam macie budynek murowany i szkieletowy plus jest mega kompendium wiedzy, instrukcja krok po kroku, lista materiałów, czyli wszystko na tip top.

Zapraszamy na kolejny film.