Dzięki dodatkowemu, zewnętrznemu ociepleniu będziemy w stanie ograniczyć ucieczkę ciepła z naszego domu, dzięki czemu zmniejszymy koszty ogrzewania oraz poprawimy swój komfort.

Czy takie ocieplenie musimy zgłaszać? W oparciu o obowiązujące przepisy prawa budowlanego udzielimy odpowiedzi na to ważne pytanie.

Dodatkowe ocieplenie budynku.


Ocieplenie domu. Na mocy obowiązującej od czerwca 2015 r. nowelizacji prawa budowlanego nie zawsze trzeba zgłaszać dodatkowe docieplenie domu. Pozwolenie jest konieczne tylko wtedy, gdy wysokość budynku przekracza 25m2. Jeśli jest mniejsza i mieści się w przedziale 6-25m, wtedy wymaga zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Z kolei w przypadku niższych niż 6m domów, nie musimy martwić się żadnymi formalnościami.
A co w przypadku, kiedy nie dopełnimy formalności i nie zgłosimy dodatkowego docieplenia budynku, gdy ten będzie miał więcej niż 6m wysokości? Takie zaniedbanie nazywane jest samowolą budowlaną i uznawane za przestępstwo.

Natryskiwanie mineralnej wełny  warstwy ocieplenia pod dach, ocieplenie poddasza domu.
Natryskiwanie mineralnej wełny warstwy ocieplenia pod dach, ocieplenie poddasza domu.
Decyzję o nim wydaje powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, a jej konsekwencje zwykle wiążą się z koniecznością uregulowania opłaty legalizacyjnej.

Kara za ocieplenie budynku powyżej 6m wysokości bez zgłoszenia może wynosić od 2500 do 5000 zł. Dodatkowo, należy złożyć niezbędne dokumenty takie jak m.in uzupełnione zgłoszenie oraz inne, wskazane przez urzędnika. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do wydania nakazu rozbiórki budynku.

Całą treść artykułu znajdziecie poniżej w publikacji.