In: Nowy Ład 70m2 projekt0

Oto realny koszt budowy domu w 2023 roku.

Rok 2022 nie był łaskawy co do cen materiałów budowlanych ale co będzie w roku 2023 to ciężko przewidzieć, czy gospodarka runie czy się odrodzi, tego nie wie nikt. Na pewno jedno jest pewne „nigdy nie ma dobrego czasu na budowę domu”

Dla przykładu ten domek w stanie pod klucz w 2016r wyszedł 23tys złotych, tak dokładnie 23tys złotych polskich na wszystkie materiały budowlane pod klucz. Jest to mały domek letniskowy o powierzchni zabudowy 35m2 na zgłoszenie w uproszczonej procedurze.

Do budowy takiego domku potrzebujemy działkę która dopuszcza w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub warunkach zabudowy (WZ) budynki rekreacji indywidualnej czyli letniskowe. Procedura zgłoszenia jest bardzo prosta bo potrzebujemy mapkę za 17zł i zwykły projekt do zgłoszenia bez pełnej dokumentacji projektowej.

Z kolei większy budynek letniskowy o powierzchni zabudowy to już wydatek rzędu 150tys złotych pod klucz na same materiały budowlane. Pisaliśmy o tych kosztach w tym artykule kliknij

Budynki większe czyli na pozwolenie na budowę zgłaszane w ten sposób to już koszty w granicach 230-250tys złotych za same materiały budowlane pod klucz. W systemie zleconym jak wiemy ten koszt będzie prawie dwukrotnie wyższy.

Czy budować dom samemu musicie zdecydować indywidualnie, nasza idea temu przyświeca i dzięki temu na grupach na facebooku zgromadziliśmy prawie 100tys inwestorów którzy są zainteresowani budową domu samemu w systemie gospodarczym.

Tu grupa domów letniskowych do 70m2 a tutaj na pozwolenie na budowę mieszkalnych