Co za Einstein wymyślił to rozwiązanie? Pierwszy raz to odkryłem niedawno i dziwne że nawet nie wiedziałem o istnieniu takiego rozwiązania, czyli fotowoltaika do sieci w jedną stronę bez wysyłania energii do dostawcy prądu. Już Wam tłumaczę jak to wygląda w praktyce.
1. Co będzie potrzebne do offgrid
Jednym z kluczowych elementów będzie Mikroinwerter EcoFlow Stream jest to „mózg” naszego pobierania energii ze słońca.
Jak to działa? Do mikroinwentera podłączacie panele fotowltaiczne, jego bezpośrednio do wtyczki w gniazdku. Jak to?!!! Też byłem w szoku.
Jak to działa? bardzo prosto! energia z paneli fotowoltaicznych idzie do inwentera a ten wysyła ją do inteligentnych gniazdek!
Dzięki takiemu rozwiązaniu tyle ile wyprodukujemy energii trafia w naszą instalację elektryczną. Jak jest słabe słońce to idzie jej mniej i wtedy dobierana jest z sieci.
Najprostsze wytłumaczenie: komputer pobiera 300w, mamy panele 2x400w, w gniazdko idzie 300w czyli pobieramy 0w z sieci. W przypadku jak jest słabe słońce z paneli idzie przykładowo 150w, komputer pobiera 300w, więc urządzenie z sieci pobiera brakujące 150w.
Perpetuum mobile normalnie
2. Wytłumacze tu na grafice
Panele fotowoltaiczne 2 sztuki 400w podłączamy do inwentera, jest to bardzo proste i nie da się pomylić wtyczek.

Inwenter wpinamy normalnie do gniazdka domowego, w którym będzie także nasza inteligentna wtyczka.

Laptopa, czy komputer stacjonarny bądź jakiekolwiek urządzenie podpinany do gniazdka inteligentnego.
2. Aplikacja Ecoflow
Urządzenia posiadają dedykowaną aplikację w Play store, dzięki niej możecie na bieżąco śledzić ile energii odzyskujecie z słoneczka.
3. Fotowoltaika bez magazynu energii
Rewolucyjnym rozwiązaniem jest to że nie musicie posiadać magazynu energii żeby to wszystko działało, sam byłem w szoku że to działa. Po prostu tyle ile energii wyprodukujecie tyle wyślecie do swojego gniazdka. Do urządzeń Ecoflow nie podłączycie instalacji 10kw czy większej dlatego nie ma możliwości nadprodukcji energii na dużą skalę.
Ecoflow to optymalne rozwiązanie do małych i średnich rozwiązań.
Ja przykładowo pracuję na komputerze stacjonarnym który „zjada” od 300-500w ponieważ chodzą na nim programy do renderowania, montaż filmów itd. Komputer chodzi 8 czasami nawet 12 godzin dziennie.
Mam 4 panele po 140w połączone w 2 stringach szeregowo i w zupełności latem mi to pokrywa 100% zużycia energii.
4. Fotowoltaika z magazynem energii Ecoflow
Jeżeli macie trochę większy budżet na Ecoflow, warto dokupić sobie bank energii Ecoflow Delta 2 lub Ecoflow Delta 3.
Te stacje zasilania służą do gromadzenia nadwyżek energii i Delta 3 działa także jako UPS, czyli w przypadku nagłego zaniku prądu od dostawcy energii przełączy na awaryjne zasilanie dzięki czemu nie stracimy cennych danych z komputera.
Oczywiście stacje zasilania mogą służyć jak nie ma prądu z sieci co się często zdarza w mniejszych miejscowościach.
Czy 1024wh to dużo czy mało? Moim zdaniem wystarczająco żeby utrzymać zasilanie routerów czy kamer przez noc gdzie nie ma słońca. Ja używam właśnie do tego Ecoflow Delta 3. Czyli w dzień komputer stacjonarny z słońca wysyłanego do inwentera a później w inteligentne gniazdka, a w nocy z stacji zasialania energia idzie do routerów i kamer, które pobierają ciągiem 20-50w.
Aktualnie na rynek wszedł najnowszy mikroinwenter Ecoflow Stream do którego można podłączyć większą ilość paneli oraz ma większą moc wyjściową.
Podsumowanie
Z Ecoflow można oszczędzać na rachunkach za prąd, sam używam tego rozwiązania i jestem zadowolony, ponieważ jest to system tak prosty że dziecko by to zainstalowało, po prostu wpinamy wtyczki których nie da się pomylić bo są odpowiednio wyprofilowane.
Co ciekawe Ecoflow ma w swojej ofercie specjalne kable do przełożenia przez okno dzięki czemu nie trzeba wiercić dziur w ścianach. Fajne rozwiązanie w blokach czy kamienicach lub wynajmowanych mieszkaniach.
Czy jest to tanie rozwiązanie? Bez banku energii tak, z bankiem energii trochę droższe ale zapewnia komfort użytkowania zgromadzonej energii jak nie ma słońca oraz chroni nas przy brakach dostaw prądu z sieci.
Podłączenie na żywo:



Instrukcja budowy domu murowanego 70m2
Instrukcja budowy domu szkieletowego 70m2
Budowa domów - komu zlecić?
Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 71 146 Firm Budujących Domy najlepszych w 2025 roku w poszczególnych województwach:

- mazowieckie(8102 firm)»
- dolnośląskie(5771 firm)»
- wielkopolskie(5576 firm)»
- małopolskie(6423 firm)»
- łódzkie(2956 firm)»
- zachodniopomorskie(3690 firm)»
- pomorskie(4702 firm)»
- kujawsko-pomorskie(3319 firm)»
- śląskie(6959 firm)»
- lubelskie(2273 firm)»
- podkarpackie(2238 firm)»
- świętokrzyskie(1589 firm)»
- warmińsko-mazurskie(2436 firm)»
- lubuskie(1752 firm)»
- podlaskie (1718 firm)»
Add comment